Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vladimír Lemberk přivezl ojedinělé snímky lemurů

Pardubice - Končící rok 2007 byl rokem Madagaskaru, výjimečného ostrova, který nemá na světě obdoby. Právě zněj se nyní vrátil pardubický přírodovědec Vladimír Lemberk, který se na šestitýdenní expedici zaměřoval hlavně na lemury. Zexotické výpravy přivezl ojedinělé snímky těchto poloopic.

22.12.2007
SDÍLEJ:

Lemberkovy fotografie Madagaskaru byly i na pardubickém zámkuFoto: DENÍK/Petr Doubrava

Pro zaměstnance Východočeského muzea vPardubicích šlo již o druhou návštěvu Madagaskaru. Zprvní cesty před dvěma lety vznikla i putovní expozice fotografií, která měla upozornit na pokračující devastaci přírodního bohatství ostrova. Také tentokrát se Vladimír Lemberk spolu se svými dvěma kolegy dostal i na stejná místa, kde pobýval při první výpravě. „Změnilo se to, že lidé začali mobilovat,“ všiml si hlavní změny Lemberk. „Před dvěma lety tam nebyl jediný mobilní telefon a teď ve městech, kde jsou lidé maličko bohatší, tak každý má na sobě trenky, vlepším případě škrpály, ale vruce třímá tento symbol doby. Čili to je jediná změna, je to končina, kde se globalizační záležitosti nestihly moc projevit,“ říká zoolog. Bohužel se příliš nezměnil ani přístup domorodců kpřírodě. „Z hlediska přírody je to vše při starém. Pořád vypalují lesy. Vletošním roce vyhlásili asi dva nové národní parky, ale na několika místech, kde jsme byli předtím, například vnárodním parku Perinet, jsme už tehdy viděli, že se „zahlodávají“ i do jeho území. Tak tento proces pokračuje, letos po dvou lete zase byli opět více ve vnitrozemí.“

Madagaskar je podle Lemberka velmi rozsáhlé území a náročné na přepravu. Při své druhé návštěvě se proto zaměřili na místa, která minule nestihli. „Podařilo se nám nafotit asi nejvzácnějšího lemura, jednoho zvůbec nejvzácnějších primátů na světě. Jmenuje se propithecus tattersalli, v čeština by mohl být možná pojmenován sifaka zlatý, nemá totiž české jméno. Je to zvíře, které žije jenom vjednom lese, který je navíc vzdálen asi patnáct kilometrů od nejbližší prašné polní cesty. Ale my jsme za ním schválně jeli a došli pěšky. Měli jsme kliku, narazili jsme asi na tři tlupy a zvířata se nechala docela dobře fotit,“ popisuje Lemberk své fotolovy. Vtříčlenné skupině přírodovědců byli její dva další členové entomology. „Já jsem lítal po lemurech, oni sbírali vodní brouky. Podařilo se jim nachytat několik nových druhů , ale co hlavně, pravděpodobně chytili jeden nový rod. To znamená vyšší taxonomickou skupinu. Jsou to vodomilové, kteří nevypadají vůbec jako, co je doposud známého, takže si troufli tvrdit, že je to úplně nový rod. Ale nejdříve se musí samozřejmě popsat.“

Vladimír Lemberk nafotil na Madagaskaru i několik druhů nočních lemurů, znichž některé byly popsány teprve nedávno, kupříkladu před pěti lety. „Zcela určitě jsou to první snímky, které byly dovezeny do republiky,“ říká zoolog, který upozorňuje na letošní publikaci, vníž je popsáno dvaasedmdesát známých druhů lemurů. Vletošním roce jich přibylo hned pět nových. Cílem české expedice bylo ale i zjistit, co je pravdy na tvrzení domorodců, podle nich žijí vjednom systému jeskyň Madagaskaru jeskynní krokodýli. „Bylo to trošku zklamání, sice jsme vtěchto jeskyních samozřejmě byli, viděli jsme vnich kaloně, máme nafocené netopýry, ale krokodýlové se nekonali. Nenašli jsme nic. Nutno podotknout, že jsme měli ssebou i místního průvodce, který nám ukazoval jeskyně a místa, kde podle něj mohli být. Ale já si dost dobře nedovedu představit, že by tam krokodýlové žili. Ale podle ústních a tradovaných legend tam žije populace podzemních krokodýlů, které domorodci považují za svaté. Nemůžu to ale potvrdit,“ posteskl si přírodovědec. „Ale je možné, že tam jsou a my jsem zde byli vnesprávnou roční dobu, protože bylo poměrně sucho.“

22.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení