Marie Fišerová z Hořic, která v pondělí oslavila 107. narozeniny, je druhým nejstarším občanem Česka. Pokud však pomineme Evangelii Čarasovou z Bruntálska, která v únoru oslavila 107. narozeniny, je vůbec nejstarší Češkou.

Čarasová se totiž do Česka přistěhovala z Řecka, které opustila v roce 1948 kvůli občanské válce; doposud se navíc nenaučila česky. Sice rozumí dobře, mluví ale jen řecky a nikdy se nenaučila psát ani číst.

Fišerová se v Česku naopak narodila a prožila celý život. A je neuvěřitelné, že přes svůj vysoký věk stále žije ve vlastním domě, o který se také náležitě stará.

„Teď jsem toho podnikla hodně. Mám novou fasádu a okapy, co se nemusejí natírat,” řekla včera při oslavě jubilea na hořické radnici.

Marie Fišerová je skutečně činorodá. Dokonce zvládá „úkolovat” i hořické radní, kterým přednáší řadu nápadů, co by se dalo ve městě zlepšit. „Snažíme se je plnit. Nedávno jsme opravili Janderovu ulici, kde paní Fišerová bydlí. Je úžasné, jak se paní v těchto letech dokáže o sebe postarat,” řekl starosta Hořic Ivan Doležal.

Pečovatelská služba paní Fišerové pouze vozí obědy a pomáhá s větším úklidem. Žena pravidelně chodí i ke kadeřníkovi. Vlastní potomky nemá, radost jí však dělají neteře, synovci a jejich děti. Postěžovala si však, že jí už moc neslouží zrak. „Dříve jsem četla hodně, hlavně historii. Dnes si musím noviny i dopisy nechávat číst.”

Zajímavé je, jak se její recept na dlouhověkost liší od životosprávy Evangelie Čarasové: ta odmítá alkohol a cigarety, kávu si dá jen výjimečně. Naopak jí hodně sýrů, mléka a když maso, tak z domácího chovu. To Marie Fišerová si skleničku tvrdého a tlusté maso neodepře.

Fišerová se za války zapojila do odboje a roznášela letáky. Po zatčení gestapem v roce 1942 prošla vězeními na Pankráci, v Terezíně a Drážďanech. Po válce pracovala jako vedoucí okresního chorobince, později v okresní knihovně a pak v elektrotechnickém podniku ZEZ v Hořicích. V mládí se Fišerová věnovala skautingu, hrála házenou, lyžovala a účinkovala v ochotnickém divadle.

Jaký má recept na dlouhověkost?

- mít stále pozitivní náladu, radovat se z maličkostí a také dělat radost lidem kolem sebe;
- činorodost a aktivita;
- v životosprávě se Marie Fišerová nijak neomezuje. Ráda si dá škvarky a tlačenku a s návštěvou si připije likérem, slivovicí na kostce cukru či červeným vínem;
- má ráda také vepřovou s knedlíkem se zelím. „Mám ráda maso. Tělu se musí dát energie,” říká.
Kuriozity, střípky, zajímavosti:

Nejstarší obyvatelka Česka Evangelie Čarasová převzala žezlo nejstaršího žijícího obyvatele Česka 26. července 2011, kdy v domově pro seniory v Jirkově na Chomutovsku zemřela o několik měsíců starší Marie Třešňáková. Ta se stala nejstarším občanem ČR pravděpodobně po Františce Kožnarové, která zemřela 8. února ve 107 letech v Domově důchodců Velká Bíteš. Ta na trůnu vystřídala Marii Smejkalovou z Kroměříže, jež zemřela pár dní před tím, 26. ledna a také ve věku 107 let . Před ní držela primát až do 5. října 2010 rovněž stosedmiletá Julie Vašíčková z Prušánek na Hodonínsku. Ta byla nejstarším člověkem v ČR od 6. března 2010, kdy ve věku 107 let a 258 dní zemřel Josef Flanderka.

Vůbec nejstarším obyvatelem ČR byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve 111 letech.

Podle některých informací je nyní nejstarším člověkem na světě stočtrnáctiletá Eunice Sanbornová z USA, narozená 20. července 1896. Novější zdroje ale uvádějí jako nejstaršího žijícího člověka na Zemi Američanku Besse Cooperovou z Georgie, která se narodila 26. srpna 1896, letos oslaví či už oslavila 115. narozeniny.

Cooperová se na trůn dostala poté, co 21. června, jen pár týdnů před svými 115. narozeninami, zemřela v Brazílii Maria Gomesová Valentimová. Není bez zajímavosti, že její syn zemřel už ve věku 75 let.

Nejstarším mužem planety je zřejmě Američan Walter Breuning, který se narodil 21. září 1896.

Historicky nejstarší ověřenou osobou světa byla oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.

Za nejstaršího muže světa v historii byl dlouho považován Japonec Šigečo Izumi, který zemřel ve 120 letech v únoru 1986. Japonské úřady ale jeho věk zpochybnily. Po něm pak následuje Američan dánského původu Christian Mortensen, který se dožil 115 let a 252 dnů, zemřel
v roce 1998.

(čtk, kim)