Slavnostním přestřižením pásky byla včera na letišti otevřena nová příletová a odbavovací hala.

Nachází se v rekonstruovaných prostorách bývalé vojenské jídelny. Civilní části letiště má zlepšit služby s odbavováním cestujících do doby, než bude postaven zcela nový letištní terminál.

Namísto jídelny

„Z nové haly mám radost, zejména proto, že její výstavbou se podařilo letiště ideálně připravit pro schengenské a nonschengenské cestující. Splnili jsme tak základní podmínky pro mezinárodní letiště na vnější hranici schengenského prostoru. Samozřejmě ještě větší radost budu mít, až zde budeme otevírat nový terminál. Není tak podstatné, zda jej postavíme se zahraničním investorem, nebo vlastními silami,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. Ten zde zastupoval jednoho ze dvou akcionářů společnosti EBA, která zde zajišťuje od roku 1995 civilní provoz. Druhým akcionářem EBA je od loňského roku Pardubický kraj.

V dosavadních budovách, které má EBA k dispozici, mohlo letiště působit s udělenou výjimkou do konce roku 2009. „Vzhledem k tomu, že zájem českých cestovních kanceláří, českých turistů i zahraničních společností o pardubické letiště stoupal, tak jsme připravili tento mezikrok k tomu, že jsme stávající prostory upravili, aby bylo možné fyzicky oddělit prostory pro cestující ze Schengenu a mimo něj,“ uvedl předseda představenstva a člen pardubického zastupitelstva EBA Jiří Skalický.

„V současnosti tedy máme odbavovací i příletové haly v takovém měřítku, že dokážeme, v případě, že sem přistanou současně letadla ze Schengenu i mimo něj, cestující oddělit tak, aby se nepotkali. Dosud to bylo tak, že jedno letadlo muselo počkat na odbavení cestujících z druhého letadla.“
Za loňský rok se pardubické letiště může pochlubit 93 659 odbavenými cestujícími, letos již zřejmě dosáhne stotisícové hranice. K tomu stoupá i letecká nákladní doprava.

V letošním roce se bude z Pardubic létat chartery do deseti turistických destinací, nově například do vyhledávané egyptské Hurghady.