Počty cestujících na pardubickém letišti:

1. pololetí 2012 – 42.047 pasažérů
Za celý rok 2012 – 125 tisíc pasažérů
1. pololetí 2013 – 86.895 pasažérů
Za celý rok 2013 – ???

Pardubické letiště přepravilo v první polovině roku téměř 86 900 pasažérů. Proti stejnému období předchozího roku jde o více než stoprocentní nárůst počtu cestujících! „Letiště má totiž víc pravidelných linek i charterových letů," uvedl ředitel pardubického vzdušného přístavu Vít Málek.

„Zvětšil se počet pravidelných letů z Ruska společnosti Trans Aero Airlines, zvýšil se i počet pravidelných charterů z Ruska. A je rovněž velká poptávka české klientely na odlety z Pardubic. Lety jsou maximálně obsazeny, což v minulosti tak úplně nebývalo," řekl Vít Málek.

Pardubice lákají

Čeští turisté si v poslední době zvykli na nabídku odletů z Pardubic a využívají ji obyvatelé Pardubického a Královéhradeckého kraje, Vysočiny i z dalších regionů, kteří to mají do krajského města blíž než třeba do Prahy. „Ruská přepravní společnost zase patrně nabízí lepší podmínky než ostatní její konkurenti, proto jsou její lety stále naplněné," dodal ředitel letiště.
„Stále je velká poptávka ruské klientely navštívit Prahu a další známá místa v republice," řekl dále šéf letiště.

Další velký rekord?

Už loňský rok byl pro pardubické letiště rekordní. Terminál v roce 2012 odbavil přes 125 tisíc lidí a ředitel letiště odhaduje, že by letos mohl mít 160 až 180 tisíc pasažérů. Tím letiště opět potvrdí potřebnost nového terminálu. Současný už totiž nevyhovuje kapacitně ani standardem služeb. „Odhaduji, že stávající terminál dokáže odbavit maximálně 200 tisíc cestujících ročně. Rozsah služeb, které bychom chtěli mít, už v těchto malých prostorách nabízet nemůžeme," podotkl Vít Málek.

Společnost East Bohemian Airport, která letiště provozuje, vlastní Pardubický kraj a Pardubice. Před časem se obě strany shodly na tom, že nový letištní terminál je potřeba. Další analýza má politikům ukázat, jaké jsou slabiny i klady investice za čtvrt miliardy korun. Provozovatel letiště má pokračovat v přípravě dokumentace, analýza má být hotová v září.