V současné době létá do Pardubic ukrajinská společnost SkyUp Airlines čtyřikrát týdně z kyjevského letiště Boryspil, Wizz Air chce létat na menší letiště Žuljany.

Bližší informace o případném novém spojení do hlavního města Ukrajiny zatím nejsou známé, dopravce totiž pardubické letiště vůbec nekontaktoval. „Zatím čekáme na bližší informace, Wizz Air musí nejprve počkat, zda dostane na linku přepravní práva,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Získat práva na provozování letecké dopravy mezi Českou republikou a Ukrajinou je složitější, neplatí tu totiž takzvaná dohoda o „otevřeném nebi“ jako mezi státy Evropské unie a některými dalšími zeměmi.

Aktuální omezení

„Letecký dopravce licencovaný v České republice i v jiném členském státě EU je povinen požádat Ministerstvo dopravy před zahájením provozu v případě omezených přepravních práv na daném trhu o udělení těchto práv. Je nutné respektovat aktuální omezení daná platnou smluvní úpravou. V případě Ukrajiny je to aktuálně nejvýše sedm týdenních frekvencí pro letecké dopravce obou smluvních stran,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka s tím, že se při rozhodování posuzují také informace, jako je zvažovaný letový řád či způsob nabízení služeb.

Až do 10. února se může o práva na leteckou linku Pardubice – Kyjev přihlásit také jiný dopravce. „Pokud by se ve stanovené lhůtě přihlásil jiný letecký dopravce či dopravci se zájmem o pravidelný provoz na lince, Ministerstvo dopravy vede po uplynutí této lhůty společné řízení o všech došlých žádostech,“ poznamenal Jemelka.

Do Prahy už ne

Vzhledem k velkému množství pracovníků z Ukrajiny je o letecké spojení na východ zájem, smlouvy už ale dalším dopravcům neumožňují létat z Prahy. Přitom ještě před rokem nebylo možné létat do Kyjeva ani z Pardubic. Povolení na linku bylo nutné nejprve vyjednat s Ministerstvem dopravy a ukrajinskou stranou.

„Jelikož toto letecké spojení nebylo dle platného bilaterálního smluvního rámce možné, obrátilo se pardubické letiště s žádostí o pomoc na náš odbor civilního letectví. Ten vyjednal s ukrajinskou stranou změnu bilaterálních ujednání a od zhruba poloviny května 2019 umožňují tato ujednání také provoz mezi Kyjevem a Pardubicemi,“ uvedlo tehdy Ministerstvo dopravy.