Od května branami pardubické letiště prošlo už téměř 40 tisíc cestujících. A to začátek sezóny letních dovolených, o tři měsíce, zbrzdila uzavírka dráhy, kterou tu armáda opravovala.

16 letů týdně do 12 letovisek

Režim osmi letů týdně do sedmi destinací je už minulostí. Cestující si letos mohou vybrat z 12 přímořských letovisek. Nově cestující přímo z Pardubic létají na Mallorcu, Korfu, Krétu, do Turecka i Tuniska. Zůstává i oblíbené Bulharsko a Egypt.

„V loňském roce jsme létali osm charterových letů týdně do sedmi destinací a obsazenost těchto letů byla vysoko nad 90 procent. Na léto se počet letů dokonce zdvojnásobil a létáme 16 letů týdně do 12 destinací,“ řekl Jiří Jelínek, který má na starosti cestovní kancelář Der Touristik ve střední a východní Evropě. V sezoně létá z pardubického letiště 40 strojů týdně.

Největší nával letiště zažívá ve středu, pátek a neděli, kdy odbaví až sedm letadel denně.

Ilustrační foto
Dovolená nevyšla podle plánu. Rozladěný muž s kufrem nadával kolemjdoucím

„Byli jsme nadmíru spokojení. Úžasné zázemí jak pro dospělé, tak pro děti. Vše přehledné a navíc parkování zdarma přímo u letiště. Průjezd Pardubicemi oproti Praze je nesrovnatelný,“ řekla Pavlína Poláčková, které z Pardubic nedávno letěla do Bulharska.

Čísla letišti zvedají především charterové lety. Oproti roku 2021, kdy se v dovolenkové sezoně létalo pouze do Burgasu v Bulharsku, se zvýšil počet cestujících čtyřnásobně. Loni pak pardubického letiště odbavilo přes 71 tisíc cestujících. Letos počítá, že jich bude ještě více.

Odlet vojáků České armády na zahraniční misy z pardubického letiště.
FOTO, VIDEO: Čeští vojáci dnes odletěli z Pardubic na misi NATO do Pobaltí

„Předpoklad v počtu odbavených cestujících pro letošní rok je kolem 100 tisíc,“ sdělila mluvčí letiště Mária Ministrová.

Jediné mezinárodní letiště ve východních Čechách nápor cestujících zvládá a navíc rozšiřuje své služby. Terminál Jana Kašpara nově lidem nabízí občerstvení, dětský koutek nebo odpočinkovou zónu.

„Provozně se daří cestující odbavovat bez problému. Rozšířili jsme odbavovací přepážky pro cestující, rozšířili jsme prostory občerstvení v Gate, nově mohou cestující využít naši chill zónu a také jsme mysleli i na naše nejmenší cestující pro které jsme vybudovali dětský koutek,“ informovala Ministrová s tím, že v nabídce zůstává i oblíbené parkoviště zdarma, které ale muselo pro velký zájem letiště rozšířit. Řidiči tak nově mohou po celou dobu dovolené, nechat auto na přilehlé louce.

Další novinky letiště prozatím nechystá.

„Letos už žádné novinky pro cestující nemáme, ale v příštím roce určitě budou. V současné době připravujeme sezónu 2024 a věříme, že výsledkem budou nové destinace,“ dodala Ministrová.

Další investice

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického letiště, vlastní město Pardubice a Pardubický kraj.

Z letiště odletí první letní spoje
Z letiště odletí první letní spoje. Město chce investovat a dobudovat terminál

Oba akcionáři musí provoz v posledních letech dotovat. Letiště totiž i nadále vykazuje ztráty, přestože se oproti roku 2020 deficit výrazně snížil.

Obě samosprávy věří, že letiště má význam a chce ho rozvíjet. Podle magistrátu je pro rozvoj letiště klíčová zejména dostavba nadzemního podlaží terminálu. Investice za odhadovaných zhruba 80 milionů korun počítá s vybudováním nové odletové brány, toalet či zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: Remešová Nikola

„Díky tomu bude možné zvýšit komfort cestujících, personálu a samozřejmě i přepravní kapacitu. Investice jsou nutné pro to, aby se letiště stalo plnohodnotným poskytovatelem služeb a přilákalo cestující. Nicméně tento záměr musíme probrat na společném jednání rady města a kraje,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Jan Hrabal (ANO).

Město by potřebné peníze chtělo získat například z prodeje nemovitostí v areálu.

Prázdniny jsou v plném proudu, dny dlouhých večerů, nevšedních zážitků, odpočinku a dovolených. Také pardubické letiště je v plném provozu, cestující z něho mohou odcestovat do několika zajímavých destinací v zemích EU i mimo ni
Ruší se lety, chybí zaměstnanci. Jen pardubické letiště zatím problémy nehlásí

„Máme vytipované některé budovy v severní části letiště, konkrétně starý terminál a administrativní budovu. Na základě analýzy vedení společnosti zvažujeme i možný prodej dalších nemovitostí v areálu, ideálně však po jednotlivých částech,“ doplnila náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO), která dodala, že prioritou je prodej nevyužívaných či málo využívaných budov, jejichž provoz je ztrátový a nutné opravy by stály miliony korun.