Teroristické útoky na budovy provedené pomocí letadel přesně před šesti lety ve Spojených státech změnily celý svět. Zpřísněným bezpečnostním opatřením v leteckém provozu, která následovala, se nevyhnulo ani pardubické letiště.

„Po jedenáctém září došlo k celé řadě velmi důkladných opatření v letectví, hlavně v bezpečnosti při vstupu na palubu,“ říká Jan Andrlík, ředitel společnosti EBA, která provozuje civilní část pardubického regionálního letiště s mezinárodním statutem. „Bude to, myslím, pokračovat i nadále.“ Podle Andrlíka hlavně Spojené státy zavádějí mnoho technických opatření, například pro identifikaci lidí či v oblasti detekce. „Je to proces, který se stále vyvíjí, ale nikdy nic není na sto procent.“

Pokud by k zářijovým událostem vůbec nedošlo, ředitel EBA předpokládá, že i tak by se bezpečnostní opatření v letecké dopravě prohlubovala, ale pozvolněji. Jsou totiž velmi finančně náročná. Jan Andrlík odhaduje, že vyhovět novým předpisům ohledně bezpečnosti znamená pro pardubické letiště ročně zvýšené náklady ve výši jednoho milionu korun, ale spíše více. „Museli jsme přijmout více lidí na ostrahu a na prohlídky cestujících před vstupem do letadla. Zatím všechny tyto náklady nesou letiště, stát nám to nijak neusnadňuje. Stát opatření ukládá, ale hradíme to celé my,“ postěžoval si ředitel. Od letoška tak letiště z ekonomických důvodů zavedlo i bezpečnostní příplatek, který činí šedesát korun na odbavenou osobu.

Tragédie 11. září v myslích žije, lidé se ale létat nebojí

Za dobu šesti let od teroristického útoku na Spojené státy nezaznamenalo pardubické letiště takovou událost, kterou by mohl Jan Andrlík označit jako „mimořádnou“. Opatření ohledně tekutin či nyní přísnějších pravidel při dovážení potravin se však u velké části cestujících nesetkávají s pochopením. Pokud si například chce někdo z Ruska přivézt s sebou svačinu či národní specialitu pro známého, má smůlu. Potravina je mu nekompromisně odebrána a musí být odborně zlikvidována ve spalovně. I o tom jsou změny, k nimž jsme dospěli po 11. září.

Na dovolenou? Letadlem bez obav

Po šesti letech ovšem události 11. září nemění pravidelný tok cestovního ruchu. Dnešní datum sice žije neustále v myslích lidí také jako symbol největší letecké tragédie, ale lidé stále létají a cestovní ruch neutichá. „Dovolenou si vybíráme vždy po skončení prázdnin. Letos na ni odlétáme právě dnes. Samozřejmě si uvědomujeme význam 11. září, ale zvlášť velké obavy nepociťujeme. Věříme bezpečnostním opatřením,“ sdělila našemu Deníku Petra Bíblová z Holic, která dnes odlétá se svým manželem Petrem strávit dovolenou na ostrov Rhodos. Na otázku, proč si k odletu vybrali právě dnešní datum odpověděla, že jindy nebyl volný termín. „Rozhodně jsme ale neuvažovali tak, že když máme odletět jedenáctého září, tak raději zůstaneme doma,“ dodala Petra Bíblová.