Přes znatelný propad počtu ruských zákazníků pardubického letiště je Rusko stále suverénně nejvyhledávanější destinací zdejších letů. Vyplývá to z počtu pasažérů za loňský rok.

Na ruská letiště bylo v roce 2017 z Pardubic odbaveno přes 45 tisíc lidí, což je více než polovina celkového počtu zdejších cestujících.

To se však začíná pomalu obracet. Letišti totiž přibyly další destinace. Nově se létá do Londýna, řeckého Heraklionu, turecké Antalye a minulý týden zahájila provoz i pravidelná linka do španělského Alicante.

Stále více turistů z Pardubic létá rovněž do bulharského Burgasu, na Rhodos či do černohorské Podgorici.

Letiště si další vzestup počtu přepravených cestujících slibuje i od nově otevřené odletové haly. „Zveřejněná čísla potvrzují, že výstavba nového terminálu byl dobrý počin,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát.

Loňský obrat v počtu pasažérů následoval po třech velmi hubených letech, kdy ubyli hlavně právě ruští zákazníci. Důvodů bylo víc: krize na Ukrajině, mezinárodní sankce proti Vladimiru Putinovi nebo pád rublu.

Vyhledávání nových destinací mimo Rusko, na kterém dříve letiště stálo, má letišti dodat stabilitu.

Loni už oproti zoufalému roku 2016 přibylo skoro třikrát víc cestujících. Stále je však pardubické letiště na polovině doposud rekordního roku 2013, kdy přepravilo 184 140 cestujících.

Konkrétně do španělského Alicante se z Pardubic létá dvakrát týdně s nízkonákladovým dopravcem Ryanairem. Nejvíce letadel, pět týdně, bude v době letních dovolených směřovat do Burgasu.

Letiště. Ilustrační foto.
Rekordní rok tuzemských letišť: Odkud a kam cestovali Češi vzduchem nejčastěji?

Počty pasažérů v loňském roce
Rusko celkem 45 209
(Moskva, Petrohrad, Samara, Jekatěrinburg, Ufa a Kazaň)
Burgas 17 143
Londýn 15 199
Rhodos 4886
Podgorica 4552

cestujících celkem 86 989

(zdroj: Letiště Pardubice)