Pozvání na slavnostní zahájení letošního letního kina přijal dokumentarista a režisér Miloslav Šmídmajer, který divákům představí nejen úvodní snímek, ale i nově vznikající dokument o životě a dílu východočeského architekta Josefa Gočára.

Stejně jako v předchozích letech se bude i tuto sezónu promítat v areálu Za vodou na pravém břehu Labe. Oproti dřívějšku se návštěvníci mohou těšit na větší komfort. „Areál prošel rozsáhlými úpravami a jeho současné vybavení skvěle zapadá do přírodního prostředí. Zdárně byla dokončena také elektrifikace areálu a kabely jsou konečně zakopány do země,“ řekl za pořadatele Richard Motyčka.

V průběhu letošního jara došlo ke změně ve vedení Pardubického letního kina. Po patnácti letech ho totiž po dlouhotrvajících sporech s vedením města opustil jeho zakladatel Jan Motyčka. „Téměř každoroční obapolně vyčerpávající diskuse nad místem konání či výší dotace se stala tradicí. Přestože se Pardubické letní kino stalo prokazatelně největším svého druhu ve střední Evropě, skutečným důvodem rozepří s Magistrátem města Pardubic byla osobní animozita pouhých tří politických představitelů města,“ řekl Jan Motyčka.

Stránky letního kina s kompletními informacemi a programem najdete ZDE

Novým provozovatelem letního kina se tak stala společnost No Problem Promotion, která celý projekt po jeho zakladateli přebrala. Ve společnosti figuruje kromě Richarda Motyčky i Leoš Kučera, Jan Dunovský a Michaela Hrubá. Právě Hrubá, která vlastní většinu akcií společnosti, už má s projektem určité zkušenosti. „Osm let jsem spolupracovala s panem Motyčkou. Projektu jsem se věnovala od věcí, jako je hrabání sena v letním kině, po promítání a dokládání dotací,“ uvedla.

Změna ve vedení ale nebude mít na průběh promítání ani samotný program letního kina žádný vliv. Návštěvníci tak i letos budou moci navštívit vybrané filmy a dokumenty z tuzemska i ze zahraničí zcela zdarma.

V červnu a červenci se bude promítat od půl desáté, v srpnu pak už od deváté hodiny večerní. Čtvrteční program bude pravidelně patřit rodinným filmům, sobotní promítání se podle organizátorů ponesou v duchu domácí produkce. „Věřím, že jsme vytvořili vyvážený program, ve kterém si každý vybere to svoje. Těšíme se, že si spolu s Pardubáky a návštěvníky města užijeme skvělé filmové zážitky pod hvězdnou oblohou a počasí nám bude přát. Už proto, že zima byla na kulturu hodně skoupá,“ dodal Richard Motyčka.

Výběr z programu

25. 6. Miloš Forman: Co tě nezabije…

27. 6. Cesta zpátky

30. 6. Psí kusy

3. 7. Tenet

9. 7. V síti

11. 7. Joker

15. 7. Tanec v temnotách

17. 7. 1971

19. 7. Casablanca

20. 7. Argo

23. 7. Havel

26. 7. Kdo se bojí Virginie Woolfové?

28. 7. Pojedeme k moři

30. 7. 3Bobule