Rekonstrukce sportoviště se posouvá do další etapy. Hotová je hrubá stavba tribun, zastřešení i osvětlení. Na řadu má přijít trávník, ale také finanční dotace od města. Pro stavbu letního stadionu se město rozhodlo využít formou Design&Build, vybraný dodavatel tak musí dodržet cenu. Což by se na první pohled mohlo zdát jako výhoda, městu to nyní přidělává spíše starosti.

Na nevhodnost této formy přitom už v minulosti někteří politici upozorňovali. „Zadání metodou Design&Build je pro tento druh stavby naprosto nevhodné, můžeme očekávat vícenáklady,“ poznamenal před časem zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Za modernizace radnice zaplatí přibližně o 30 milionů korun víc, než původně chtěla. Zástupci města chtějí peníze použít na vylepšení kvality umělého trávníku nebo sklopné sedačky pro diváky.

Peníze z daní

„Provoz areálu bude řešen formou obchodního nájemného, což nám umožní odpočet DPH. Díky této daňové optimalizaci se nám podařilo vytvořit finanční rezervu v desítkách milionů korun, která pokryje další vícenáklady spojené s vytvořením kvalitnějšího zázemí pro diváky a zajištěním delší životnosti tréninkového hřiště,“ sdělil náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku a rozvoj a strategii města Jan Nadrchal (ANO).

Podle náměstka město navíc jedná s FK Pardubice o zvýšení nájemného o přibližně 10 až 15 procent.

Radnice navíc nedostane ani dotace od státu. „Bohužel naše žádost o dotaci ze strany státu úspěšná nebyla, ale město bylo od začátku po finanční stránce připraveno náklady spojené s revitalizací letního stadionu uhradit samo,“ dodal Nadrchal.

Stadion se přesto brzy zazelená

Od srpna firmu čeká pokládka umělého trávníku na tréninkové ploše a přírodního trávníku na hlavní hrací ploše, dělníci budou pracovat na zázemí tribun, další práce budou probíhat na rozšíření sjezdu ke stadionu z nábřeží Václava Havla. Plocha, která doposud vypadala jen jako staveniště, tak začne připomínat stadion.

Stavební firma Porr pracuje na modernizaci letního stadionu od dubna loňského roku. Hrubou stavbu hlavní tribuny dělníci už dokončili.

„Hlavní tribuna ležící v západní části stadionu byla zachována a rekonstruována tak, aby zde bylo možné vytvořit zázemí nejen pro samotné hráče, ale také pro novináře a samozřejmě diváky. V horní části hlavní tribuny se budou nacházet skyboxy, přičemž dohromady hlavní tribuna pojme na 600 diváků,“ informoval primátor města Martin Charvát (ANO).

Na další tribuny stavbaři využili časově méně náročnější postup. „ Jižní, severní a východní tribuna byly dostavěny prefabrikovanou formou, což znamená, že jednotlivé železobetonové díly byly odlity do forem, převezeny na místo stavby a poskládány do potřebné podoby,“ upřesnil Charvát s tím, že v podobě, v jaké bude stadion na začátku ledna 2023 dokončen, bude jeho kapacita 4600 diváků. Díky možnosti jednotlivé tribuny dostavět a propojit bude následně možné tento počet až zdvojnásobit.

Z ruiny se tak stane moderní fotbalová aréna, kde se navíc bude hrát nejvyšší soutěž. A to zásluhou FK Pardubice, který ji nejdříve vybojoval a pak udržel.