Stavební firma Porr pracuje na modernizaci letního stadionu od dubna loňského roku. Celkové náklady se měly pohybovat kolem 380 milionů korun, později vzrostly o 30 milionů. Jižní, severní a východní tribuna byly dostavěny prefabrikovanou formou, což znamená, že jednotlivé železobetonové díly byly odlity do forem, převezeny na místo stavby a poskládány. Instalace nových červených sedaček trvala dělníkům zhruba tři týdny. Součástí tribun je i zábradlí a další bezpečnostní prvky.

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto
Z šíleně řvoucího Ukrajince se v Pardubicích vyklubal namol opilý Čech

„Zábradlí montovaná na tribunách musí být instalovaná v souladu s aktuálním zněním platných směrnic po určitém počtu řad. Klub nemůže tuto záležitost nijak ovlivnit,“ sdělil mluvčí FK Pardubice Radek Klier.

Šatny, zázemí i wellness

Dělníci aktuálně pracují na šatnách a zázemí pro novináře, které podle fotbalového klubu splňuje parametry Evropské fotbalové asociace (UEFA). „Teď se dokončují zpevněné plochy u západní tribuny. Pak se hlavně věnujeme vnitřním prostorům, kde se dokončují interiéry, pokládka koberců, malby a vybavení pro šatny,“ řekl manažer projektu z firmy Porr Michal Věříš.

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Pardubický fotbalový svatostánek čeká ještě na dvě velkoplošné obrazovky, vybavení skyboxů nebo wellness. Úpravy stále probíhají na rozšíření sjezdu ke stadionu z nábřeží Václava Havla. Za stadionem navíc přibydou i parkovací místa, o tom, kdo na nich bude parkovat, pak rozhodne klub.

Historický design

Letní stadion je z roku 1931, navrhli ho architekti Karel Řepa a Ferdinand Potůček pro první celostátní výstavu tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. Současná podoba fotbalového stánku by se měla blížit té původní.

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

„Jedná se o první sportovní zařízení, které se v Česku staví jako Design & Build. To znamená, že jako dodavatelé stavby ji nejen stavíme, ale také architektonicky navrhujeme a projektujeme,“ uvedl Dušan Čížek, člen představenstva dodavatelské firmy Porr. Jako připomínku na původní design firma zachovala například výrazná kulatá okna na budově šaten.

Takhle vypadal stadion v roce 2019:

Další památkou v bezprostřední blízkosti stadionu je Brána borců, kterou stavební firma kvůli rozhodnutí památkářů zachovala. Východní tribuna se tak musela rozdělit, aby vznikl průhled, ve kterém se tyčí pardubická připomínka funkcionalismu. Tu město kvůli nedostatku peněz prozatím neopravuje a připomíná spíše ruinu.

Stadion si město zaplatí ze své kasy, dotaci od státu nedostalo. „Město bylo od začátku připraveno náklady spojené s revitalizací letního stadionu uhradit samo. Provoz areálu bude navíc řešen formou obchodního nájemného, což nám umožní odpočet DPH,“ řekl primátor Jan Nadrchal.

Brána borců

Psal se květen roku 1931, když byl v Pardubicích slavnostně a za přítomnosti Tomáše Garrigua Masaryka otevřen letní stadion. Brána borců je stavba, která je velkou součástí pardubické historie, je ale velmi zchátralá. Dělníci se jí však nedotknou. Oprava tohoto památkově chráněného objektu není součástí rozsáhlé rekonstrukce.