Opravami přes léto prošlo na 40 škol spravovaných městem Pardubice. Letní rekonstrukce vyjdou radnici na téměř 53 milionů korun.

„Celkové náklady investované do škol v letošním roce budou 85 milionů korun," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

„Opravy školních budov jsou jednou z priorit vedení města. Jen do zateplení školních budov v posledních letech město s pomocí evropských fondů a státu investovalo zhruba půl miliardy korun. Jsou ale potřeba 
i další investice," řekla náměstkyně primátora zodpovědná za investice Helena Dvořáčková.

ŠKOLNÍ BUDOVY JSOU
VE ŠPATNÉM STAVU

Většina škol byla postavená v 60. až 70. letech minulého století. Město je před lety získalo od státu ve špatném stavu. „Školy investice nutně potřebují a město se nyní snaží postupně, podle možností rozpočtu, tento dluh dohnat," potvrdila Helena Dvořáčková.

Proč se opravy směřují právě na dobu prázdnin? Má to své důvody. „Prázdniny jsou nejvhodnějším termínem pro větší investiční akce, proto je jejich podstatná část vždy směřována do těchto dvou měsíců," konstatoval náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký.

Mezi opravenými školami je například Mateřská škola Erno Košťála, která dostala nová okna a dveře. Jejich výměna přišla na šest milionů korun.

Na základní škole ve Štefánikově ulici bude do konce září opravena fasáda, na níž město uvolnilo zhruba 6,5 milionu korun, a jeden pavilon. „Opravy sice zasáhnou i do září, ale provoz školy to neovlivní," podotkl Jan Dvořáček z odboru majetku a investic magistrátu.

Základní škola Studánka zase dostane novou střechu, která přijde na více než pět milionů korun.

„Do sportovně zaměřené Základní školy Benešovo náměstí letos investujeme čtyři miliony korun. V areálu se nyní provádí celková rekonstrukce šaten a sociál-ních zařízení ve spojovacím krčku do tělocvičny a k přilehlému tartanovému sportovišti," popsal jeden z projektů Jakub Rychtecký.

„Práce na škole však skončí až v druhé polovině září," dodal Jan Dvořáček.
Velkou proměnou projde například i Mateřská škola Popkovice. „Stavební práce tu překročí sedm milionů korun. Ukončeny by měly být v druhé polovině září," vysvětlil pro Deník Jan Dvořáček.

ANI KRAJSKÉ ŠKOLY 
S OPRAVAMI NEZAHÁLÍ

V létě se rovněž opravují školy spravované Pardubickým krajem. „Práce vyjdou celkem na 35 milionů korun," potvrdil mluvčí kraje Dominik Barták.

„Mezi největší investiční akce zahájené o prázdninách patří modernizace kuchyně v Domově mládeže na Dukle za téměř 13 milionů korun. Stavební úpravy obsahují výměnu rozvodů vody, kanalizace, elektroinstalace a vzduchotechniky 
v prostoru varny, uzpůsobení výdejního místa, vybudování nového hygienického zázemí pro zaměstnance či sjednocení skladovacích a přípravných prostor," upřesnil pro Deník hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Dokončení této rekonstrukce je naplánované 
na polovinu října.

Některé menší opravy mají ve své režii přímo samotné školy. „Mezi nimi je 
například i Střední průmyslová škola potravinářství a služeb, která uskuteční rekonstrukci svých laboratoří," doplnil k tématu Dominik Barták.

Eliška Kolmanová