Vyprodáno! Třiadvacet tisíc diváků sledovalo 123. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou, který v neděli hostilo pardubické dostihové závodiště. „Areál i parkoviště byly na maximu svých kapacit. Z našeho pohledu hodnotím letošní ročník velmi pozitivně a pevně věřím, že spokojení byli všichni, kdo na závodiště dorazili, ať už to byli diváci,  jezdci, trenéři či majitelé koní nebo stánkaři. Z reakcí, které zatím mám, to tak alespoň vypadá, což mě těší," řekl ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický.

Havelka přál Váňovi

V publiku, jež dokázalo vytvořit skvělou atmosféru, nechyběl známý zpěvák, herec a moderátor Ondřej Havelka.
„Na Velkou pardubickou jezdím každý rok. Opět jsem fandil Josefu Váňovi, ale bylo mi jasné, že jde o tak specifický dostih, že se v něm  může stát cokoliv. To se i potvrdilo," uvedl Ondřej Havelka.
Mezi pravidelné účastníky patří i Miss aerobik 2007 Monika Janků, která tento titul získala ještě pod dívčím jménem Horáková. „Je to významná společenská a kulturní událost, na které se člověk potká s lidmi, s nimiž se třeba celý rok neviděl," konstatovala Monika Janků.

„Palce jsem držela Josefu Váňovi. Nikdy předtím mě nezklamal. Vždycky, když jsem si vsadila, skončil do třetího místa. Až tentokrát to nevyšlo," podotkla držitelka titulu Miss aerobik 2007.
Dostihový svátek si nenechal ujít ani známý pardubický zpěvák a moderátor Jiří Ševčík. „Jako Pardubák jsem hrdý, že mohu na této akci být. Je to významná sportovní i společenská událost, kde se člověk může potkat s řadou lidí, které třeba dlouho neviděl," pravil frontman kapely Pirate Swing Band.

„Letos byl pro mě favoritem  Trezor, a to nejen kvůli tomu, že mám rád stejnojmennou píseň Karla Gotta," zavtipkoval Jiří Ševčík.

Batoh plný perníků

„Velká pardubická je pro mě osobně obrovským zážitkem, protože jsem mnoho let jezdil parkur. Favorita jsem letos neměl. Nesázel jsem, protože jsem se nechtěl zadlužovat. Naopak jsem si chtěl dostihy naplno užít, vnímat tu úžasnou atmosféru a načerpat síly. Kdybych sázel, zbytečně bych se stresoval," svěřil se ministr dopravy Zdeněk Žák, který hned po příjezdu do Pardubic musel rodině nakoupit spoustu perníků. „Mé děti konstatovaly, že nejdůležitější v Pardubicích není Velká pardubická, ale perník. Proto teď máme plný batoh perníků. Myslím, že máme zásoby zhruba na rok," žertoval Zdeněk Žák.

To, že byl o perníky během nedělního dostihového dne obrovský zájem, potvrdila i jedna z prodavaček ve stánku s pardubickým perníkem.
„Nejvíce šly na dračku hlavně perníky s motivy koní," prozradila našemu listu.

Velký úspěch měly na pardubickém závodišti i ochutnávky vína. „Zájem byl obrovský, že jsme skoro nestíhali. Ale naštěstí jsme si dokázali poradit," svěřila se Deníku jedna z prodavaček Michaela Štěpánková.
„Velkou pardubickou jsem si užíval. Ještě v sobotu večer a v neděli ráno jsem měl velké obavy o koně, jezdce i stav dráhy, protože to vypadalo, že počasí nebude zrovna nejpřívětivější. Ale naštěstí to dobře dopadlo. Myslím, že vše vyšlo úplně skvěle, a to jak pro diváky, tak pro koně i jezdce," nechal se slyšet pardubický exposlanec Miroslav Váňa, u něhož nebylo potřeba příliš hledat favorita. Palce pochopitelně nejvíc držel svému jmenovci. „Věřil jsem, že Josef Váňa nezklame a vyhraje. A stále věřím tomu, že to není jeho poslední Velká pardubická," dodal Miroslav Váňa.

„Velká pardubická a Česká pojišťovna toho mají hodně společného. Není to jen tradice, ale i rychlost, profesionalita a fair play. Velmi mě těší, že jsme byli již po dvacáté generálním sponzorem tohoto unikátního dostihu," prohlásil předseda představenstva České pojišťovny Luciano Cirina, který svou řeč přednesl sympaticky v českém jazyce.

„Městu Pardubice a Pardubickému kraji bych chtěl pogratulovat k tomu, že se tu koná tak významný závod, jako je Velká pardubická. Je to jedna z nejvýznamnějších akcí regionu. Umožňuje mimo jiné i zajímavou příležitost k setkávání se zajímavými lidmi," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Diváci se bavili

Mezi návštěvníky 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou nechyběl ani ředitel pardubické Krajské hospodářské komory Roman Sodomka. „Velká pardubická je významná společenská a sportovní událost. Potkává se zde spousta důležitých lidí. Pro nás je tato příležitost ideální pro setkání se zástupci mnoha firem, s nimiž spolupracujeme," vyjádřil se Roman Sodomka, který správně tipoval, že letos vyhraje Orphee des Blins. Milionář z něj ale nebude. „Nesázel jsem, není to mým zvykem," doplnil.
„Na Velkou pardubickou jsem se těšil. Ale rozhodující je pro mě nálada a lidi, které na akcích potkám, ne druh události. Jsem rád, že se diváci při Velké pardubické dobře bavili," nechal se slyšet podnikatel Lubomír Motyčka.
„Letos se těžko odhadovalo, kdo vyhraje," podotkl podnikatel Jiří Doležal, podle něhož je Velká pardubická vždy ideální šancí pro neformální setkávání.