Paraskupina Silver A byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena 29. prosince 1941 společně se skupinami Anthropoid a Silver B. Úkolem Silver A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj.

Pár dny před koncem roku 1941 pronikl do vzdušného prostoru nacistické Třetí říše osamocený britský bombardovací letoun. Jeho nákladem ale nebyly pumy. Na palubě stroje kradoucího se nocí nad nepřátelským území odpočítávají poslední minuty do seskoku výsadkáři.

Kontakt 9. ledna

Jedním z nich je i Jiří Potůček, radista skupiny Silver A. Seskočili, ale neskončili tam, kde chtěli. Rozptýleni v krajině přistáli jinde a v Anglii panovala nejistota, zda jsou vůbec naživu. První potvrzení, že je výsadek v pořádku, ale přece jen přišlo. Díky vysílačce Libuši. V noci 9. ledna roku 1942, před 74 lety, zachytili v Londýně první ozvěnu výsadku, který nesmazatelně vstoupil do našich dějin, byť za tu nejvyšší cenu. Daň za jejich hrdinský čin odnesly i desítky nevinných občanů této země…

Právě toto výročí si v pátek připomněly delegace u pardubického Památníku Zámeček. Tam se nacházela německá cvičná střelnice, kterou říšská policie použila také jako popraviště obyvatel osady Ležáky, na nichž se mstila za spolupráci s parašutisty.

U památníku položili květiny zástupci senátu, kraje, města, armády či pamětníci protinacistického odboje.

Zapomínáme…

„Z paměti stále vymazáváme to nepříjemné, ale nesmíme nikdy zapomenout na tyto činy," pronesl primátor Pardubic Martin Charvát.