Nedaleko soutoku Labe s Chrudimkou bylo v sobotu možné výjimečně využít služeb převozníků, kteří na svých lodích pendlovali v místech, kde podle představ městských architektů mají vyrůst nové lávky (viz vizualizace).

„Cílem bylo upozornit na chybějící možnost překonání řek. Na motorovém člunu i na pramici se nechávali převézt nejenom chodci, ale společně s nimi i řada čtyřnohých mazlíčků, cyklisté nebo maminky s kočárky. Reakce lidí byly nesmírně pozitivní. Sami říkali, že jim lávky krásně zkrátí cestu," vysvětluje Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta města.

Oživení břehů

Jedním z prvních kroků k oživení břehů řek má být výstavba zmíněných lávek. Ta přes Chrudimku například spojí centrum města s parkem Na Špici, most přes Labe zase všem zkrátí a usnadní cestu z Polabin na Dubinu.

O podobě připravovaných projektů se přímo v parku mohli přesvědčit zájemci z vystavených prezentací.

„Už takto improvizovaně to fungovalo perfektně. Lidé nejdříve trochu nedůvěřivě koukali, ale pak už přívozů bez ostychu využívali," říká náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Projekt výstavby lávky přes Chrudimku patří do plánované revitalizace parku Na Špici. Tento projekt řeší území vymezené soutokem řek Labe a Chrudimka a Spojilským odpadem. Mezi hlavní cíle patří napojit park na centrum, oživit tuto část města.

Jedna bez druhé ne

Rozpočet projektu počítá s částkou 39 milionů korun a je součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Do připravovaného rozpočtu projektu se ovšem některé představy architektů nepodařilo dostat. Jedná se o lávku přes řeku Labe. „V sobotu se potvrdilo, že jedna lávka bez druhé nebude dobře fungovat," dodává náměstek primátorky František Brendl.

(mm)