Drobná dřevostavba vznikla již v roce 1995, nyní je ve špatném stavu a potřebuje především novou střechu.

„Na několika místech střechy je prohnilé bednění, zatím dovnitř nezatéká, ale při větším zatížení střechy hrozí akutní nebezpečí průsaku vody a tím i znehodnocení vnitřního vybavení. Životnost střechy byla naplánovaná na 20 až 25 let, v současné době tedy končí,“ vysvětlila Lucie Hlaváčková z Ekocentra Paleta.
Peníze na opravu střechy se rozhodlo ekocentrum získat na serveru Hithit. Ze svého tímto způsobem přispělo 193 lidí, celkem vybrali přes 135 tisíc korun.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se rozhodli přispět na záchranu něčeho, co jsem zbožňoval jako dítě, které do domečku chodilo na programy, jako teenager, který do domečku chodil do čajovny, a jako člověk, který má možnost se tam občas podívat i dnes. Je to oáza uprostřed města,“ uvedl jeden z dárců Filip Vojtíšek.

Lidé budou za svou štědrost odměněni. „Za příspěvek si mohli dárci vybrat odměnu. Například si mohou na vlastní kůži vyzkoušet jeden z našich ekologických programů, s průvodcem zažít noční prohlídku areálu Ekocentra Paleta, domluvit si soukromou návštěvu našeho zookoutku nebo se zúčastnit různých workshopů,“ řekla Hlaváčková.

V nabídce byly i hmotné odměny – trička, tašky a placky s obrázkem domečku. Někteří darovali peníze výměnou za dobrý pocit.

Stěny zateplí materiálem z přírody

Vybrané peníze se využijí na opravu zchátralé střechy, k níž by mělo dojít v březnu.

„Dále uvažujeme o zateplení domečku a přeměně v ukázkovou ekostavbu s příklady využití různého přírodního materiálu. Každá stěna bude z jiného materiálu, například ze slámy, z dřevěných špalků a podobně,“ doplnila Hlaváčková.

Přestože ekoncetrum sídlí v moderní budově, dřevostavba na zahradě je pro jeho chod klíčová. Některé ekologické programy jsou na domku vázané, zaměstnanci ekocentra by tak museli nabídku výukových programů seškrtat. „Domeček je ale důležitý i z dalšího hlediska. Jedná se o první nově postavenou budovu určenou pro environmentální výchovu v České republice,“ informovala Hlaváčková.