„Formulář je ke stažení se všemi dalšími informacemi na stránkách Pardubického kraje, banner Hledáme osobnosti, nebo k vyzvednutí na recepci úřadu,“ informovala Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů krajského úřadu. Nominační návrhy je možné podávat do 30. listopadu. O udělení cen rozhodne krajské zastupitelstvo. Ocenění budou předána 13. května 2019 na slavnostním večeru ve Východočeském divadle v Pardubicích.

Cenu Michala Rabase za záchranu si letos z Východočeského divadla odnesla trojice mužů - Miroslav Albert, Ladislav Částek, Michal Zölfl, kteří v Osíku v sobotu 13. května 2017 zachránili Jiřího Němce.

„Pracovali jsme s manželkou na novém plotě, když jsem slyšel volání o pomoc. Když se to během chvilky opakovalo, věděl jsem, že je zle. Přeskočil jsem plot a běžel jsem na místo, odkud se volání ozývalo. Před domem Němcových jsem uviděl Jirku v autě s pěnou u pusy. Vzal jsem telefon, vyťukal 112 a dal ho paní Němcové, aby řekla záchrance, co se děje. Ale to už přibíhal Láďa Částek,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletý Michal Zölfl, jehož dům sousedí přes ulici s domem Němcových.

Třiapadesátiletý Ladislav Částek ležel doma s nachlazením, i jeho vylákalo volání o pomoc. „Začali jsme vytahovat Jirku ven z auta, což nám zpočátku nešlo, protože se mu ve voze zaklínila noha,“ vybavuje si Částek.

Trojici zachraňujících doplnil Miroslav Albert, který tou dobou jel s manželkou na kole na hřbitov. „Přijel jsem ve chvíli, kdy ho chlapi položili na zem. Automaticky jsem začal dělat masáž srdce, Láďa mu držel hlavu a pan Zölfl poskytoval umělé dýchání,“ dodává dvaašedesátiletý Miroslav Albert.

Zatímco Jiří Němec čekal v autě na manželku, postihl ho těžký srdeční kolaps. Rychlý a dobře provedený zásah trojice mužů mu zachránil život. „Domluvili jsme se, co kdo bude dělat, doplnili jsme se, Mirka, který masíroval srdce, jsme se ptali, jestli ještě může, nebo ho máme vystřídat,“ vypráví Ladislav Částek.

Jiří Němec, který se do té doby s žádnými kardiologickými problémy léčit nemusel, skončil na několik dní v umělém spánku a musel mu být proveden trojnásobný bypass. „Jsem člověk zachráněný svými kamarády a sousedy, kterým chci ještě jednou hodně poděkovat. Dnes jsem už poměrně fit. Cítím se dobře a možná tady ještě deset let budu,“ dodal Jiří Němec v dokumentu natočeném k příležitosti udělení cen Pardubického kraje.