Kolem dvou stovek lidí přišlo v úterý odpoledne do Tyršových sadů na protestní happening proti kácení stromů a keřů.
Nesouhlasí s projektem radnice. Podle něj má z parku zmizet asi 400 kmenů.

Stromy byly označeny páskami

Velká část z nich byla označena páskami, aby si veřejnost udělala obrázek o rozsahu kácení. „K obnově sadů by stačily podstatně menší zásahy,“ řekl jeden z organizátorů akce Vladimír Lemberk.

„Stávající projekt pokládáme i přes různé kosmetické úpravy za nepřijatelný. Počítá s koncepcí podhledového parku, vykácením veškerých keřů a odstraněním některých skupin stromů. I hydrologicky je špatně řešen. A argument, že po této revitalizaci bude dobře vidět na zámek, je nesmyslný, protože nekoresponduje s projektem obnovy zámeckých valů,“ vysvětlil Vladimír Lemberk.

Podle něj nikdo neprotestuje proti obnově laviček, cest, instalaci osvětlení a odvodnění ani vzniku kavárny. „Debata je pouze o současném návrhu kácení a výsadby. Má přijít skácet 415 stromů a veškeré keře. Chceme předejít realizování této koncepce, i když je možná už minutu po dvanácté,“ uvedl Lemberk.

Organizátoři chtějí s městem spolupracovat na novém návrhu úprav parku.
Před shromážděnými lidmi vystoupil i náměstek primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci, který projekt obhajoval. „Přiznám se, že toto vystoupení pro mě není jednoduché. Ještě před tři čtvrtě rokem bychom asi stáli na stejné straně. Ale nyní, jako zástupce vedení města, se snažím prosadit smysluplnou revitalizaci tohoto parku. Jde o to, aby Tyršovy sady vypadaly dobře i za třicet, možná i čtyřicet let, aby se vysadily dřeviny, které přežijí moji i vaši generaci,“ poznamenal František Brendl.

Částka za vytěžené dřevo? „Je směšná!“

Podle něj je potřebné také rozšířit travnaté plochy a umožnit volný pohled na sousední zámek. Odmítl také podezření, že za kácením stojí zájem o vytěžené dřevo. To si prý odveze stavební firma. Jeho cena je podle něj asi 200 000 korun a tato částka bude odečtena od nákladů projektu. „Fuj! To je směšně malá částka,“ zaznělo z davu.

„Asi si představujete, že naším cílem je zde protočit co nejvíce peněz a co nejvíce jich dostat do naší kapsy. Na to nemám co říct,“ reagoval náměstek primátorky Brendl na kritiku účastníků happeningu, od kterých si vysloužil jako dárek sekeru.

V Tyršových sadech nebyla více než 60 let prováděna pravidelná a odborná údržba. Park je proto značně zanedbaný. Podle projektu úprav má mlatovou cestu prostředkem parku nahradit centrální promenáda s betonovým povrchem, souběžně s ní povede vodní kanál s bazénky a dřevěný chodník, vznikne rovněž několik mostků a lávek.

Nově bude vybudováno osvětlení, rozvody elektřiny a vody, přibudou lavičky, stojany na kola, informační panely a dětské herní prvky.
Obnovit by se měly i všechny trávníky, nově bude vysazeno kolem 200 dřevin.

Radnice nechala rozsah kácení posoudit znalcem, který jej potvrdil. Odpůrci namítají, že se vyjadřoval pouze ke shodě kácení s projektem.
Na Tyršovy sady má magistrát vyčleněno 70 milionů korun, z nichž 85 procent získal z evropských fondů. Práce by měly začít již za několik týdnů a skončit by měly do konce příštího roku.

Proti kácení před časem vznikla petice, kterou podepsalo přes 1200 lidí. V současné době je v běhu další petiční akce, podepsat ji mohli přítomní na místě.

V úterý 20. září před divadlem

Organizátoři vyzvali veřejnost, aby přišla v úterý 20. září od 16.30 hodin před divadlo. „Původně jsme chtěli, aby se akce konala na Pernštýnském náměstí přímo před radnicí, ale nebylo nám to povoleno,“ sdělil Vladimír Lemberk.

Následně se odpůrci takto pojaté revitalizace Tyršových sadů chtějí vydat na jednání zastupitelstva města.

(td, čtk)