Před domy, na chodnících i silnicích ještě leží bílé pytle s pískem. Obyvatelé Dolní Rovně se stále oklepávají z povodně, která se obcí prohnala na konci června. Přestože valící vodu mají už jen ve vzpomínkách, vědí, že brzy by mohlo být ještě hůř, a to kvůli dálnici D35, z níž bude voda svedena právě do Rovně. „Pamatuji si, že minimálně ve třech případech se voda z míst, kde bude nová silnice, valila nekontrolovatelně do naší obce a Lodrantka vodu nepobrala,“ řekl obyvatel Rovně Jaromír Pýcha, který na problém pravidelně upozorňuje v rubrice Čtenář reportér.

Potok nestíhá

Lodrantka je nenápadným potokem, který se táhne podél dlouhé obce. Jakmile ale přijdou přívalové deště, dokáže lidem pořádně zavařit. Nestíhá pobrat vodu, která do něho stéká z okolních polí, a rozlévá se do zahrad a domů. Podle vedení obce není tok dostatečně čištěný a zanáší se. „Akutně potřebujeme vyčistit jak hlavní tok Lodrantky, tak její přítoky, protože je to i přes naše urgence dlouhodobě zanedbáváno. Kvůli tomu se nebezpečí každého přívalového deště násobí, jelikož voda nemá kam odtékat,“ vysvětlila starostka Iva Vinařová.

Lidé se obávají, že nebezpečí se znásobí ještě více, jakmile se dokončí dálnice D35, která povede jen několik desítek metrů od obce.

U Dolní Rovně budou také řidiči jedoucí po D35 zastavovat s vidinou odpočinku. K dálnici tam budou po obou stranách přiléhat téměř půl kilometru dlouhá a sto metrů široká odpočívadla s restaurací a benzínkou. „Jsou to ohromné plochy, které budou celé zpevněné, takže se voda nebude mít kam vsáknout,“ podotkla starostka.

Jímky a velké roury

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které za D35 stojí, má ale řešení, buduje objemné vsakovací jímky a na stavbu už nechalo přivézt také obrovské roury, které mají odvést vodu pryč. Právě v nich ale vidí Roveňáci problém, odvedená voda bude uprostřed obce ústit do již tak problematické Lodrantky a vsakovací jímky jsou podle starostky nedostatečné. „Upozorňovala jsem na to již, když se to projektovalo. Na ŘSD mi bylo řečeno, že to odpovídá. Už podle velikosti trubek je jasné, že počítají s tím, že tam poteče velké množství vody,“ dodala starostka. Deníku se se zástupci ŘSD nepodařilo spojit.

„Není příjemné vidět, jak se k nám voda valí. Myslím si, že s dálnicí to bude ještě horší. Člověk si piplá zahrádku a bydlení a potom mu voda nadělá takové škody,“ vyjádřila obavy další obyvatelka Dáša Pištorová.

Jenže dálnice má být za dva roky hotová, vše je naprojektované a připravené, a tak se radnice zkouší obrátit alespoň na Povodí Labe, kde dlouhodobě prosí o vyčištění koryta Lodrantky. Zatím neúspěšně.

Sepisují petici

„Jako správce vodního toku a některých drobných toků v této lokalitě odmítáme, že by povodňová situace a následné škody v obci Dolní Roveň byly způsobeny nebo zhoršeny nedostatečnou údržbou vodních toků,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová s tím, že společnost provádí celoročně pravidelnou údržbu a odstraňuje překážky bránící plynulému odtoku vody.

„To, že po vyčištění koryta od sedimentů dochází k jejich opětovnému usazení, je přirozený jev závislý na mnoha okolnostech,“ dodala Bendová. Roveňáci se ale přesto nechtějí vzdát a po obci už koluje petice za odbahnění toku.