Na schodech před divadlem byla umístěna fotografie s portrétem českého státníka se smuteční černou páskou.

Lidé zapalovali svíčky, nosili květiny a sami přinesli i několik dalších fotografií ze svého archivu. Do posvátného ticha zněly Havlovy oblíbené skladby a z nebe padaly sněhové vločky. Na balkoně divadla, odkud poprvé v lednu roku 1990 pozdravil Pardubáky, vlála česká státní vlajka a černý smuteční prapor. Balkon zůstal symbolicky otevřen – jako kdyby do něj měl Václav Havel znovu za chvíli vejít…

„Nápad na toto shromáždění vznikl spontánně v neděli v 15 hodin. Jsem rád, že pět hodin poté se před divadlem objevilo tolik lidí,“ konstatoval spoluorganizátor akce, herec Tomáš Novotný, který o akci informoval nejprve na Facebooku. „Je vidět, že pan prezident byl velkou osobností, na kterou se nezapomíná a která neumírá,“ dodal mladý herec, syn manželů Dagmar a Pavla Novotných. Ani ti na akci nechyběli. „To, že jsme přišli, byla naprostá samozřejmost,“ shodli se jednohlasně.

Nedoceněná osobnost

„Myslím, že osobnost Václava Havla nebyla od Sametové revoluce v naší zemi patřičně doceněna. Jsem ráda, že jsem žila v době, kdy byl v čele prezidentského úřadu. Zaujala mě na něm především jeho skromnost, slušnost, ohleduplnost, empatie, která dnes lidem trochu chybí,“ řekla Dagmar Novotná.

„Když jsem krátce po Sametové revoluci stál na balkoně Východočeského divadla vedle Václava Havla, už tehdy mi bylo jasné, že v sobě přináší něco, co bude obrovskou změnou a šancí. Po celý zbytek jeho života jsem ho vnímal s obrovskou úctou, protože měl smysl pro odpovědnost, morálku, lásku a pravdu. V jeho případě to nebyly prázdné pojmy. Díky němu vím, že přinejmenším jeden člověk na tomto světě dokázal žít podle toho, co hlásal,“ pravil Pavel Novotný. „Jako byl celý jeho život naplněn spoustou symboliky, tak to bylo podobné i v případě jeho smrti. Odešel třetí adventní neděli, v době, kdy k sobě lidé mají přece jen o trochu blíže. Mám pocit, že kromě Vánoc to v poslední době dokázal snad už jen on,“ všiml si populární herec.

Zapomněli jsme na ideály

„Smrt Václava Havla je obrovskou ztrátou. Doufám, že si nyní hodně lidí uvědomí, co všechno přinesl a že i Evropa si znovu připomene jeho odkaz. Zdá se mi, že jsme hodně rychle od Sametové revoluce zapomněli na ideály, které Václav Havel hlásal. Snad se k nim znovu vrátíme,“ uvedl nejoblíbenější herec Východočeského divadla Ladislav Špiner. „Jsem rád, že pietní místo, kde mohli lidé vzdát hold Václavu Havlovi, bylo právě před divadlem, v místě, kde v Pardubicích začala Sametová revoluce,“ dodal Ladislav Špiner.

Ten dorazil společně se svou partnerkou, herečkou Petrou Janečkovou. „Lidé dnes často nadávají na to, co se kolem nich děje, i když se třeba nemají zas až tak špatně. Věřím, že ztráta takového člověka, jako je Václav Havel, je zase alespoň trochu donutí k zamyšlení nad tím, jak žijeme, jaké ideály vyznáváme. Třeba si znovu vzpomeneme na hlavní myšlenky Sametové revoluce, které se v poslední době z našeho života nějak vytratily. Snad alespoň v nějaké podobě dojde k renesanci ideálů, které Václav Havel po celý svůj život vyznával,“ doplnila Petra Janečková.

„S Václavem Havlem jsem se měl osobně možnost setkat pouze jednou v životě. Ale komu se poštěstí, aby ho úřadující prezident ve svetru pozval na pivo. Tento zážitek si budu pamatovat do smrti,“ pravil jeden ze spoluorganizátorů včerejší akce před Východočeským divadlem Jiří Ševčík. „Václav Havel na mě vždy působil dojmem velmi skromného člověka s obrovskou sebereflexí. Hodnot, které vyznával, není samozřejmě nikdy dost. Myslím, že teprve teď si možná lidé uvědomí, o co po jeho odchodu přišli. Ono se přece jen trochu lépe žilo s tím pocitem, že tu Václav Havel stále mezi námi je,“ sdělil Jiří Ševčík.

close zoom_in „Přijde mi úplně samozřejmé přijít se poklonit takovému velkému člověku, jako byl Václav Havel,“ nechal se slyšet zástupce ředitelky pardubického Kulturního centra Michal Strašek.

„Václav Havel nám tu určitě bude chybět. Považuji ho za určitý symbol ztotožnění se s ideály, které hlásal. Byly velmi důležité v kontextu toho, co se v naší zemi odehrávalo a možná jsou ještě mnohem důležitější v dnešní době,“ svěřil se pardubický hudebník Miroslav Papež, který se s Václavem Havlem osobně potkal na různých kulturních akcích.

„V roce 1989 mi byl jeden rok, takže jsem Sametovou revoluci znala jen z vyprávění mé matky. Václava Havla beru jako ikonu, která bude České republice chybět. Spíš než jako politika jsem ho brala jako člověka s vysokým morálním kreditem,“ vyjádřila se účastnice včerejšího shromáždění, asistentka senátorky Radka Horská.

Stačí jen tiše poděkovat

„Nemá cenu truchlit, stačí jen tiše poděkovat,“ shrnul mladý herec, člen pardubického Divadla tří Lukáš Udržal. Jeho kolega Ladislav Marek ho doplnil: „Zemřela velká osobnost. Myslím, že jeho odchod hodně zasáhl i obyčejné lidi. Podobně jako herec a režisér Václav Marhoul mám pocit, jako kdyby mi zemřel nějaký blízký rodinný příslušník.“

„Zpráva o smrti Václava Havla mě nezaskočila, ale samozřejmě mě jeho odchod mrzí. Kdyby nebylo jeho, asi bychom dnes žili v úplně jiné zemi,“ přemítal moderátor Ondřej Novák.

„Účast na této akci beru jako mé osobní symbolické rozloučení a poděkování jednomu z nejvýznamnějších Čechů. Ten je určitě velkým symbolem posledních dvou dekád, ale zároveň jedné celé historické etapy,“ líčil překladatel Filip Zajíček, který před pardubické divadlo zavítal se svou německou partnerkou Kerstin. „Opravdu hluboce mě dojalo, jak se Češi loučili se svým prezidentem. Byla jsem překvapena tím, kolik mladých lidí přišlo před Východočeské divadlo vzdát mu poslední poctu. Byla to velká osobnost nejen evropského, ale světového formátu,“ podotkla Němka žijící v současné době v Pardubicích.

„Osobnost Václava Havla bychom si určitě velmi rádi připomněli i v následujících dnech. Na naše webové stránky bychom rádi brzy umístili video, které zaznamenává historicky první návštěvu Pardubic Václava Havla v lednu 1990. Zároveň bychom chtěli vyzvat všechny, kteří mají u sebe cokoliv, co s ní bylo spojeno, aby nám tyto předměty do divadla zapůjčily,“ podotkl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Havla vzpomenuli i na mši

Portrét Václava Havla nechyběl na nedělní mši v pardubickém kostele svatého Bartoloměje. „Odešel člověk, který vedl skromný, nenápadný život uprostřed obyčejných lidí. Jeho odchod ale sledovala všechna světová média s pohnutím,“ zaznělo při včerejší mši. „Bůh si Václava Havla povolal k sobě na sklonku adventu. Dej, ať uvidí světlo Tvé tváře.“

Na závěr nedělní mše zazněla symbolicky česko-slovenská hymna a chorál Svatý Václave.