Přestože teploty současných dnů se šplhají až téměř k závratným výškám, ne každý si může dovolit trávit tento čas u chladné vody koupališť, písníků či ve stínu palem u moří a oceánů.

Pitný režim je prý samozřejmostí

Většina lidí totiž i v tomto tropickém počasí musí chodit do práce a s nástrahami léta se vyrovnat po svém. Potěšitelné alespoň je, že se zaměstnavatel snaží vyjít svým lidem vstříc zajištěním kvalitního pitného režimu.

„Barely s pitnou vodou máme umístěny nejen v budově radnice na Pernštýnském náměstí, ale i v tzv. 'malých' radnicích, tedy na úřadech městských obvodů. Napít se pochopitelně mohou jak naši zaměstnanci, tak i veřejnost, která na úřady zavítá,“ řekl včera našemu Deníku mluvčí pardubického magistrátu Michal Zitko. Podle něj se situace s pitným režimem nijak zásadně neliší od běžných dnů.

„Vodu v plastových barelech máme k dispozici neustále, tedy po celý rok. V těchto dnech horka je ale pochopitelně patrná větší spotřeba pitné vody,“ dodal Zitko.

Úřední budovy se navíc ochlazují i jinak. Většina kanceláří je totiž klimatizovaná. „Ztížené podmínky mají pochopitelně ti, jejichž kanceláře takto vybavené nejsou. Jenže například na začátku týdne kvůli značné přetíženosti sítě klimatizace stejně vypadla,“ popsal nám tropy na radnicích Michal Zitko.

Vzorně postaráno o své zaměstnance je prý i v jedné z největších firem ve městě – Foxconnu. „Na chodbách i přímo v halách jsou umístěny 18litrové barely s pitnou vodou. Napít se může každý téměř kdykoliv. Speciálně pro pitný režim byly zřízeny i malé pětiminutové přestávky každou hodinu,“ řekl nám včera jeden z dlouholetých zaměstnanců této počítačové firmy. Podle něj je po této stránce o zaměstnance perfektně postaráno. „Neustále nás vrchnost nabádá, abychom pili. Jednotlivým manažerům a vedoucím chodí e–maily s důrazem na pitný režim. Informace jsou i na nástěnkách,“ chválí si přístup zaměstnavatele jeden z vedoucích ve Foxconnu.

Žízeň mají nejen lidé, ale i zvířata

Horké dny si moc neužívají ani záchranné složky. Policisté v černých uniformách toho mají někdy až dost! „Velké vedro není pochopitelně nic příjemného, a tak samozřejmě musíme dbát na pitný režim. Člověk to ale vždy nějak přežije, horší to mají naši služební psi,“ potvrdil nám šéf bohdanečských strážníků Pavel Řehoř. Právě strážníci z lázeňského městečka mají k těmto účelům na svých uniformách ne zcela obvyklou výbavu.

„Psovodi mají na zádech ve služební ústroji vak se třemi litry vody. Těmi pak mohou napájet jak psa, tak i sebe,“ dodal Pavel Řehoř.