„Premiér již celý měsíc ignoruje a bagatelizuje naše požadavky. Proto jej vyzýváme k televizní debatě. Buď své kroky obhájí před veřejností, nebo se ukáže, že mu skutečně jde pouze o posílení vlastního vlivu na justici,“ řekli organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Požadují také demisi Benešové a přijetí Sedmi pojistek pro nezávislost justice.

Problém společnosti

V Pardubicích protesty propuknou v 18.30 hodin u sochy Jana Kašpara na třídě Míru. „I my chceme, aby premiér bral vážně hlas občanské společnosti. Událost organizuje široká skupina dobrovolníků tvořená občany i zástupci demokratických stran. Jde o problém celé společnosti, proto v upozorňování na něj spojujeme naše síly,“ uvedla za organizátory Ivana Böhmová.

Na pódiu se představí řečníci i hudebníci. Vystoupí například Skalda a Bóďa z kapely Dukla vozovna, herec Východočeského divadla Pardubice Ladislav Špiner nebo evangelická farářka Hana Ducho.

V Chrudimi se lidé sejdou na náměstí Josefa Ressela v 17.30 hodin. „Svobodu a demokracii často ani nevnímáme, dokud je máme. Velice nám však chybějí už záhy potom, co o ně přijdeme. Na poplach je třeba bít dřív, než o svobodu a demokracii přijdeme. Proto budeme protestovat proti systematickému zneužívání moci a demokracie Andrejem Babišem,“ popsal organizátor Petr Bajgar.

Lidé procitají

Ve Svitavách se bude demonstrovat na náměstí Míru u Morového sloupu, a to od 17 hodin. „Třikrát jsme se sešli ve Svitavách, jednou jsme vyrazili do Prahy na Václavské náměstí. Účastníků, kteří nejsou spokojení se současným stavem, přibývá. Lidé procitají a osmělují se. Je nás stále více,“ konstatovala organizátorka Michaela Valentová. Mottem akce podle ní bude První jakost potravin bez Kosteleckých uzenin.

Protestovat budou lidé také v Česká Třebové, Hlinsku, Chocni, Jablonném nad Orlicí, Králíkách, Lanškrouně, Letohradu, Litomyšli, Moravské Třebové, Poličce, Proseči a Přelouči.

Andrej Babiš považuje demonstrace za divadlo. V minulosti je označoval jako kampaň do Evropského parlamentu. Eurovolby ale Babišovo hnutí ANO o víkendu vyhrálo.