Návrh řadového kladenského delegáta Viktora Součka, aby delegáti mimořádně hlasovali o novém šéfovi, podpořilo v úvodu jen pět z necelých tří stovek účastníků.

Pozici Jiřího Čunka v čele strany oslabily aféry, kterým čelil v minulých měsících. Policie ho vyšetřovala kvůli obvinění z údajné převzetí úplatku, koaliční Stranu zelených dráždil populistickými výroky o Romech, po dalších nejasnostech ve svých financích pak podal loni na podzim demisi na své vládní funkce. Vyšetřování však neprokázalo, že by se dopustil nějakého trestného činu, proto ho počátkem dubna prezident Václav Klaus znovu jmenoval ministrem pro místní rozvoj.

Stejně tak neprošla iniciativa poslance Ludvíka Hovorky, který chtěl zařadit na program zvláštní diskusi o postoji lidovců k reformě zdravotnictví.

Velmi očekávané bylo vystoupení předsedy strany Jiřího Čunka.

"Stydím se za svého předsedu," ozvala se potichu žena, sedící naproti v sále. "Chtěla jsem si vzít transparent, ale nechtěla jsem dělat ostudu," dodala.

O přízeň lidovců se na sjezdu ucházely koaliční strany i opoziční ČSSD. Projev předsedy sociálních demokratů dával tušit, že si již připravuje půdu pro případnou příští koalici s KDU-ČSL.

Paroubek: Zasloužili jsme se o nejspokojenější roky republiky

"Uvědomuji si a cítím, že občané, zejména v tomto roce, jsou mnohými otázkami znepokojeni. Konstatuji, že za doby vlád sociální demokracie se hospodářská situace zlepšila. Na těchto úspěších se podílela v první řadě i vaše strana. Chtěl bych vám u této příležitosti poděkovat. Společně jsme se zasloužili o nejspokojenější roky života České republiky. Roky prakticky úplného sociálního smíru," řekl při svém projevu předseda ČSSD Jiří Paroubek. Sociální demokraté vládli předchozí volební období v koalici právě s lidovci.

Sjezd navštívil, byť se zpožděním, také prezident Klaus. "Schválně jsme jeli strašně pomalu," zdůvodnil s úsměvem svůj pozdní příjezd. Za své znovuzvolení do druhého funkčního období vděčí především lidovcům, kteří pro něj hlasovali výměnou za podporu církevních restitucí ze strany ODS. Klaus jim ve svém projevu nezapomněl poděkovat. "Jsem rád, že má slova u mnoha z vás našla pozitivní odezvu a že jste mi dali svůj hlas. Chtěl bych vám za to ještě jednou poděkovat a potvrdit svůj slib, že pokud mi to moje ústavní pravomoci dovolí či pokud budu moci ve společnosti využívat svůj neformální vliv, budu postupovat právě v tomto duchu a směru," řekl prezident.

V koalici však mají nyní lidovci blíže k zeleným, než k občanským demokratům. Potvrdil to i projev místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové, která se dotkla i tématu poplatků ve zdravotnictví. "Máme společné cíle. Chceme, aby se zdravotnictví neorientovalo jen na akciový, ale i neziskový sektor. Máte v programu podporu jaderné energetiky a já říkám, že je třeba hledat i další alternativní zdroje energie," zmínila. Právě lidovci a zelení nyní torpédují zdravotnické reformy ministra Tomáše Julínka (ODS). Chtějí zrušit poplatky pro nejmenší děti, případně důchodce.

Čunek se věnoval napjaté situaci uvnitř strany

Po poledni vystoupil se svým projevem předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Ve svém projevu se věnoval především napjaté situaci uvnitř strany a příčině nízkých stranických preferencí.

"Myslím, že všeobecná nespokojenost, který ve straně vládne, má dvě hlavní příčiny. Tou první je obraz naší strany a politiky a druhou naše nejednota. Obě příčiny spolu úzce souvisí. Jedna vyvolá a prohlubuje druhou."

"Morálkaření, karatelství a farizejské napomínání těch druhých - to je pro křesťanského politika ta nejjistější cetsa, jak se ztrapnit, jak ztratit spojence, znechutit voliče a znevěrohodnotit sebe i vlastní stranu."

"Chci uznat své chyby a chci se za ně i vám všem omluvit."

"Mrzí mě samozřejmě, že tato vykonstruovaná kauza tak dlouho zaměstnávala nejen mne, ale i orgány strany, že značně zúžila prostor pro diskusi uvnitř strany o důležitých otázkách jak celostátní, tak i mezinárodní politiky."

"Trvám ale na tom, že moje kauza nebyla a není prvotní ani hlavní příčinou jejího rozdělení a naší současné nejednoty. Chyby a ústup od ideových zásad a principů se v naší straně projevoval už mnohem dříve."

"Máme za sebou několik prohraných bitev. V každé bitvě bývají padlí, zůstává hodně zraněných a zklamaných. Těch, kteří ztrácejí důvěru i sebedůvěru pribývá, každá další i malá prohra přidává na pesimismu, chuť jít dál se snižuje, přibývá sporů, kdo to zavinil a kdo musí z "hrušky dolů". Přibývá i těch, kteří stále hledají, koho by na tu hrušku honem vystrčili nebo kdo na ni sám vyleze."

"Není možné, abychom spolu ve vedení strany komunikovali méně než s koaličními partnery."

"Média straší, aby mohla konejšit, a konejší, aby mohla strašit. A mezitím je lidé kupují a kupují."

Celý projev Jiřího Čunka si můžete přečíst ZDE.

Nový program s českým Honzou

Odpoledne mají lidovci schvalovat aktualizovaný program strany. Tři hlavní priority své politiky shrnuli pod názvy kapitol: „Život v bezpečí“, „Česká republika - evropské srdce kultury a vzdělanosti“ a „Sociální spravedlnost“.

V brožurce „Rodinný výlet“ s podtitulem "O křesťanskodemokratické politice lidově a s nadhledem", kterou dostali účastníci sjezdu, dvanáctiletý Honza představuje nová hesla lidovců: "Kdo pracuje, má se mít dobře", "Kdo nepracuje, protože nemůže, tomu pomůžeme", "Kdo nepracuje, protože nechce, ať počítá jen s almužnou" a "Kdo podvádí a krade, ať sedí v kriminále".

Hlavní náplní nedělního sjezdového dopoledne pak budou primární volby pro sestavení kandidátní listiny KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu 2009. V neděli odpoledne budou rovněž oficiálně představeni lídři kandidátek KDU-ČSL pro podzimní krajské volby i kandidáti do Senátu.

Mezi hosty sjezdu jsou rovněž prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a mnoho zahraničních hostů. Premiér Mirek Topolánek sjezd navštíví v neděli.

On-line rozhovory

Během sobotního dne odpoví místopředseda Senátu Petr Pithart a ministr Cyril Svoboda v on-line rozhovoru čtenářům.

Online rozhovor s Petrem Pithartemnajdete ZDE

Online rozhovor s Cyrilem Svobodou najdete ZDE

Na sjezdu KDU-ČSL bude vystavena Ďáblova bible
Povedená maketa unikátní knihy Codex gigas (Ďáblova bible) z první poloviny 13. století pocházející z Podlažic u Chrudimi bude k vidění po více než půl tisíciletí v Pardubickém kraji. V sobotu 19. dubna 2008 knihu přiveze do Pardubic na sjezd KDU-ČSL europoslanec Jan Březina, který ji společně s generálním ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem a místopředsedou Senátu Petrem Pithartem představí delegátům sjezdu.Další články související s lidoveckým sjezdem v Pardubicích najdete v pravém horním rohu této stránky