„Více než čtvrtinu městských lesů poškodila v červnu roku 2008 vichřice. Správci lesa škody odstraňovali ještě v loňském roce. Přesto prodej dřeva vynesl více než milion korun, tedy jen o málo méně než v předchozím roce. Hospodaření v lesích, které mají prvořadě rekreační funkci, je ziskové již několik let. V loňském roce přineslo do městské pokladny téměř 300 tisíc korun,“ uvedla Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů radnice.

„Lesy jsou v prvé řadě významným krajinným prvkem s bohatým ekosystémem, který má významný vliv na životní prostředí. Proto jim musíme věnovat soustavnou péči. Jsou samozřejmě i příjemným místem pro relaxaci a odpočinek. Pokud se jejich správcům, tak jako našim, daří lesy udržovat v dobré kondici, obnovovat je a ještě hospodařit se ziskem, je to ideální,“ prohlásil primátor Pardubic Jaroslav Deml.

„Vichřice v polovině roku 2008 poškodila 165 ze 461 hektarů městských lesů. Správci proto museli v loňském roce změnit program na rok 2009 a věnovat se hlavně zdravotním výběrům, odstraňování suchých stromů a především zakládání nových porostů,“ vysvětlila Nataša Hradní.

„Mýtní těžba probíhala pouze v části lesa, který musel ustoupit cyklostezce Jesničánky – Nemošice,“ dodala.
„Na poškozených lesních plochách bylo vytěženo 1340 metrů krychlových především rozlámané a poškozené dřevní hmoty, což nepříznivě ovlivnilo tržby za prodané dřevo,“ pravil správce městských lesů Václav Soudek.

„Pojišťovna za tyto škody městu přiznala více než 414 tisíc korun. Ekonomická krize se projevila i při prodeji užitkového dřeva. Přesto město za dřevo utržilo 1,077 milionu korun, což je zhruba o 400 tisíc korun méně než v předchozím roce,“ sdělila Nataša Hradní.

„Počasí loni zkomplikovalo i výsadbu nových lesních porostů. V roce 2009 bylo vysazeno rekordních 62 840 lesních stromků, převážně borovic, dubů a buků. Vlivem sucha se ujalo pouze 85 až 90 procent vysázených stromků a porosty budou muset být letos doplněny,“ uzavřela.