"Po Romanu Línkovi je další lidovec v krajské radě Miloslav Macela. Pokud by Línek musel odejít do Prahy, pro mne by toto bylo logické následnictví. Jak Macelu znám, určitě by na to měl," řekl ČTK první místopředseda krajské organizace KDU-ČSL v Pardubickém kraji Radomil Kašpar. Podle něj by museli s nominací souhlasit nejen krajští lidovečtí politici, ale i koaliční ODS, která vyhrála volby v roce 2004.

Pro Macelu je i radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Brýdl (US-DEU). "Podle koaliční smlouvy by měl být místo Romana Línka statutárním náměstkem opět někdo z Koalice pro Pardubický kraj. Za nás by to měl být radní Macela, jak se k tomu postaví ODS, teď nedokážu říci," řekl Brýdl.

Samotný Macela by funkci prvního náměstka hejtmana přijal. "Bylo by asi špatné, kdybych po pěti letech na kraji nebyl schopen tuto odpovědnost přijmout. K tomu se ale musí vyjádřit mí kolegové," uvedl Macela.

O návrzích na obsazení funkce ministra pro místní rozvoj i prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje bude v pondělí jednat mimořádný krajský výbor KDU-ČSL, v úterý se sejde celostátní konference lidovců. "Návrhy změn v koaliční dohodě musíme ale projednat i s koaličním partnerem v kraji, tedy ODS, nakonec je musí schválit zastupitelstvo," řekl Macela.

Ve volbách před třemi lety zvítězila v Pardubickém kraji ODS, která získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 18 mandátů. Koaliční smlouvu uzavřela s druhou Koalicí pro Pardubický kraj (KPK) složenou z KDU-ČSL, US-DEU a nestraníků s 12 křesly. V radě kraje zasedlo pět zástupců z ODS a čtyři z KPK. V opozici zůstala KSČM s devíti a ČSSD s 6 mandáty. Hejtman Michal Rabas (ODS) kvůli dlouhodobé nemoci funkci poslední zhruba dva roky fakticky nevykonává.

Krajští občanští demokraté se zatím nechtějí k případné změně na postech ve vedení kraje obsazených lidoveckými politiky vyjadřovat. "Nechci nic říkat dopředu, ODS bude mít jako vítěz krajských voleb zřejmě požadavky, které se nebudou zcela shodovat s požadavky KDU-ČSL. Koaliční dohoda zní na jména. Jakmile se znovu otevře, může se opět začít řešit současné uspořádání čtyři na čtyři," řekl ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS).