Pardubický vicehejtman a první místopředseda KDU–ČSL Roman Línek nechtěl bortící se židli pod Jiřím Čunkem na dálku komentovat. Jednal zrovna v Evropském výboru regionů ve Španělsku.

„Do sobotního návratu se k aktuálnímu vývoji nebudu vyjadřovat. Mám pouze zprostředkované informace. Na dalším postupu se domluvíme, až se setkám s vedením strany,“ poslal v esemesce Deníku.

Dodal ale, že pokud Čunek v úterý na jednání republikového výboru lidovců odstoupí, je připraven převzít do dubnového sjezdu vedení strany. Do té doby však o předsednické křeslo usilovat nebude.

Čunek chce zůstat

Pokud ovšem Línkovi premiér Mirek Topolánek nabídne funkci ministra pro místní rozvoj, bude o tom podle manažera východočeských lidovců Tomáše Zdechovského vážně uvažovat. Na ministerstvu pro místní rozvoj již jako náměstek v minulosti působil.

Línkovy ambice však závisejí na Čunkovi. Ten se totiž už včera odpoledne nechal slyšet, že z postu předsedy strany rozhodně odcházet nehodlá.
Republikový výbor navíc Čunka nemůže odvolat, musel by rezignovat sám.

Východočeští lidovci vůbec nevědí, co si mají o Čunkově aféře se sociálními dávkami myslet. Komentář odmítl dokonce i jindy upovídaný východočeský poslanec Jiří Hanuš.

„Nebudu se teď vyjadřovat, počkáme do úterního jednání vedení,“ řekl Hanuš Deníku.

Popřel však, že by nechtěl mluvit kvůli tomu, aby každý lidovec neříkal něco jiného. „V úterý si nebudeme ujasňovat, co říkat novinářům, budeme jednat o dalším postupu.“

Nálady uvnitř východočeské KDU–ČSL jsou ale, zdá se, jednoznačné. „Čunek bude v úterý smeten,“ řekl Deníku nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj.

Oficiální prohlášení jsou mnohem uhlazenější. „Většina členů KDU–ČSL ve východních Čechách postoj Jiřího Čunka vítá a rezignaci z postu místopředsedy vlády bere jako způsob, jak se od nařčení očistit,“ uvedl Zdechovský.

První místopředseda strany Línek je horkým kandidátem na šéfa lidovců nejen v jeho domovských východních Čechách. Podle Zdechovského má podporu v celé republice.

„Po barvitém samorostovi Čunkovi je teď poptávka po kompetentní, nikoli nutně charismatické osobě, která otřesenou stranu zklidní. Takovým dočasným šéfem může být Roman Línek,“ napsaly třeba Hospodářské noviny.

Línek, či Juránek?

Rivalem ve volbách by Línkovi mohl být jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nebo europoslanec Jan Březina.

Odstoupení Čunka ve vládě uvítali východočeští politologové či představitelé katolické církve, se kterou je KDU–ČSL svázána.

„Pryč měl být dávno. Jeho odstoupení bylo potřeba už kvůli zachování politické kultury v Česku,“ sdělil šéf Ústavu filosofie a společenských věd na královéhradecké univerzitě Lubomír Brokl.

„Kvalita člověka se ovšem neodvíjí podle množství prohřešků, ty děláme všichni. Nýbrž podle toho, jak se k nim postavíme,“ varoval před unáhlenými soudy populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik.