Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liška dostal plynovou masku

Pardubice - Pardubice v úterý navštívil předseda Strany zelených, hlavní zájem směřoval k spalovně nebezpečných odpadů.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Předseda Strany zelených Ondřej Liška navštívil Pardubice. Před spalovnou v Rybitví dostal jako dárek plynovou masku.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Předseda Strany zelených Ondřej Liška v úterý zavítal do Pardubic. Hlavním důvodem jeho návštěvy byla kauza dotýkající se spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. „Chci vědět, zda je tento projekt po negativním rozhodnutí vydaném ministerstvem životního prostředí již definitivně za námi, anebo – jak tvrdí kritici projektu – boj místních proti spalovně zdaleka ještě není vyhrán,“ konstatoval Ondřej Liška.

Šéf Strany zelených dostal od pardubického zastupitele a člena občanského sdružení Stop spalovně v Rybitví Jana Linharta plynovou masku.

„Spalovna leží pouhých čtyři sta metrů od obce Srnojedy. Boj ještě neskončil a maska by se mohla stát povinným vybavením obyvatel Srnojed, což samozřejmě nechceme dopustit,“ uvedl Jan Linhart.

Liška ji sice se smíchem přijal a také vyzkoušel, ale vyjádřil i své obavy z dalšího vývoje. „Mám dvě malé děti. Kdybych tady bydel, měl bych opravdu strach, že maska bude skutečně povinnou výbavou všech rodin,“ konstatoval předseda Strany zelených.

„Je to ekologická kauza, která hýbe společností a já bych rád podpořil kampaň proti ní. Se spalovnou v této podobě nesouhlasím,“ prohlásil Ondřej Liška.

„Je důležité, aby kampaň proti spalovně neztratila pozornost. Je třeba si uvědomit, že ještě stále není vyhráno. Bohužel je časté, že zájmy lidí a přírody ustupují ekonomickému tlaku,“ dodal šéf Strany zelených.

Na ministerstvo byl vyvíjen tlak

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodlo ve věci spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví negativně. Mohlo to však být úplně jinak.

Podle slov předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky byl na MŽP vyvíjen tlak.

„Vnímal jsem, že na ministerstvo byl vyvíjen různý tlak, ať už z dopisů, schůzek i od poslů, kteří se snažili vystupovat ve prospěch i neprospěch záměru zřízení spalovny. To, co považuji za nejdůležitější, je, že stanovisko ministerstva je výsledkem skutečně věrohodně nezávislého posouzení,“ uvedl při návštěvě Pardubic Liška.

„Myslím, že tím se upevnil kredit samotného ministerstva. To se ani ekonomickým zájmem nepodařilo vmanévrovat do pozice, která by znevěrohodňovala jeho nezávislost,“ prohlásil Liška.

Na druhou stranu podle něho však zdaleka není vyhráno. „Existují dvě rizika. Je možné soudně napadnout formální postup MŽP. Předpokládám ovšem, že ministerstvo si dalo velice záležet na tom, aby splnilo všechny formální náležitosti, aby toto stanovisko bylo nezvratné a aby obstálo i soudnímu přezkoumání. Nicméně toto může investor udělat. Je otázka, zda uspěje nebo ne. Ta šance není veliká, přesto však riziko zůstává,“ konstatoval šéf Strany zelených.

Také poukázal, že negativní stanovisko nakonec naznačuje, za jakých okolností by daný záměr mohl být přijatelný. „Například lepší technologie či snížení limitu spalovaných látek zhruba o polovinu. To však znamená, že by investor musel přeformulovat celý svůj záměr a to není otázka měsíců, ale spíše let. Zdaleka ale není vyhráno v tom, že by tento záměr byl zcela smeten ze stolu. Nicméně pro nejbližší léta, si myslím, se tomu podařilo zabránit,“ uzavřel Ondřej Liška.

Monika Suchá

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Při nehodě v Ostřetíně museli hasiči likvidovat na 700 litrů nafty, která přes kanalizaci unikala do potoka.
5

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

Poslanec Martin Kolovratník odpovídá čtenářům Deníku online.

On-line skončil: poslanec Kolovratník odpovídal čtenářům

Lidé se budou moci setkat s předními českými youtubery

Pardubice – Show plná rozhovorů, výzev, dotazů a hudby předních českých youtuberů. To je Youtuberská show založená na interakci mezi vystupujícími a diváky.

Poušť, prapodivná zvířata a nemyté ženy v Holicích

Holice – Fotograficko-filmovou projekci Záhadná Namibie mohou zájemci zhlédnout ve středu od 18 hodin v holickém kulturním domě.

Pardubice berou podvodníci útokem

Pardubice – Podvodníkům se daří unikat. Ale jen někdy. V Pardubicích jsou přesto viděni každý druhý den.

Na závodišti bude síň slávy

Pardubice – Na pardubickém závodišti vznikne Síň slávy Velké pardubické. Její součástí budou expozice artefaktů z minulosti a současnosti nejznámějšího českého dostihu a promítací prostor pro reprodukci samotných závodů, ale i pro edukativní filmy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení