Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji hlásí před víkendem ideální sněhové podmínky. Na sjezdovkách leží až dva metry prachového sněhu. Oproti minulým dnům se také mírně oteplilo a ustal vítr, který mnohé lyžaře odradil.

Například ve Špindlerově Mlýně ještě na začátku týdne ranní teploty klesaly až k minus 20 stupňům, včera bylo ve Svatém Petru osm stupňů pod nulou. „V úterý navíc foukal vítr, to byla skutečně velká zima, teď už je lyžování výrazně příjemnější. Návštěvnost, která byla o víkendu kvůli mrazům slabší, se postupně zlepšuje,“ řekl Jiří Beran ze špindlerovského lyžařského areálu.

Až 200 centimetrů prachového sněhu hlásí vlekaři z lyžařského areálu Černá hora v Janských Lázních, kde je otevřeno 11 kilometrů sjezdových tratí. Vlekaři upravili také 50 kilometrů běžeckých tratí, kvůli větru ale mohou být místy zaváté.

V provozu jsou také lyžařské areály v Orlických horách. Například v Říčkách leží 90 až 120 centimetrů sněhu. „Mrazy povolují, vítr ustává a podmínky pro lyžování se výrazně zlepšují,“ uvedli vlekaři na svém webu. Běžecké tratě upraví během pátku.

Na hřebenech Krkonoš leží 150 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, horská služba turisty upozorňuje na to, že je místy zaváté tyčové značení.

Lyžařská střediska v Pardubickém kraji jsou rovněž v provozu. V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem mrazy část lidí od lyžování odradily, řekl ředitel společnosti Sněžník Petr Vrzal. Příjemnou stránkou nižší návštěvnosti je to, že u vleků a u lanovky nejsou fronty. Ve středisku dosahuje sněhová vrstva až 130 centimetrů. Celkem je k dispozici více než 7,5 kilometru sjezdových tratí a sáňkařská dráha.

Areály v Čenkovicích a Červené Vodě hlásí na sjezdovkách až metr sněhu. V provozu jsou všechny vleky i lanovky.

(čtk)