VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát chce bojovat proti šikaně v mateřských školách

Pardubice - Řešením by prý byla osobní asistence u předškolních dětí, ale zatím na ni nejsou peníze.

13.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Pardubický magistrát chce bojovat proti šikaně, která se čím dál tím víc objevuje i v mateřských školách. „V poslední době jsme na radnici museli opakovaně řešit petice rodičů, kteří si stěžovali, že nějaké předškolní dítě ubližuje ostatním,“ konstatovala vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.

„Takové věci jsme nikdy předtím nemuseli řešit. Možná to je i tím, že dříve se o tomto problému báli ředitelé mateřských škol otevřeně hovořit. Asi se obávali toho, že by jejich zařízení mělo špatnou reputaci. Osobně bych však hlavní potíž viděla ve výchově dětí,“ nechala se slyšet Ivana Liedermanová.

„S problémovými dětmi je třeba pracovat už v mateřské škole, protože právě zde se učí soužití s kolektivem. Dítě si z ní odnáší určité návyky, které si pak přenáší i do základní školy. Tam pak už často ubližuje dětem, ale také slovně napadá učitele. Výsledek je ten, že dítě povinnou školní docházku absolvovat musí a učitelé se společně se specialisty hroutí,“ sdělila vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic.

„Rodiče potom píší proti problémovému dítěti petice nebo ty svoje přihlásí na jinou školu a ve třídě pak zůstane malý počet dětí. Nebo odejde problémové dítě, ale to pak většinou cestuje od školy ke škole,“ popsala smutnou realitu Ivana Liedermanová.

„Je to tím, že děti jsou dnes vychovávány mnohem volněji, často není naplněn jejich volný čas a jejich rodiče berou školní zařízení jako servisní službu, která jim má jejich děti vychovat. Pak je někdy komunikace hodně těžká, zvláště když jde o rodiče, kteří mají nějaké významné společenské postavení,“ podotkla.

„Řešením by podle mého názoru byla osobní asistence už u předškolních dětí. Když si nějaké hyperaktivní dítě vezmou rodiče z mateřské školy zpět domů, tak to není podle mého názoru zrovna ideální východisko. Ani opakované přestupy problematických dětí na jiné školy určitě nejsou tou nejlepší možnou variantou,“ pravila náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.
„V případě osobních asistentů je však problém s jejich financováním. V současné situaci by se na něm museli podílet i sami rodiče,“ upozornila Štěpánka Fraňková.

„Je pravdou, že dříve byla šikana hlavně na středních školách a učilištích, pak se začala rozšiřovat na druhém stupni základních škol a v posledních třech nebo čtyřech letech už agresivní chování některých jedinců nebo skupiny dětí registrujeme i v mateřských školách,“ potvrdil ředitel Pedagogicko–psychologické poradny v Pardubicích Jiří Knoll.

„Může to být dáno i osobností dítěte, ale to je v této věkové skupině spíše výjimečné. Hlavní problém opravdu bývá ve výchově, v rodině, kde se tvoří vzory chování,“ dodal.

„Příčin současného stavu je samozřejmě hodně. Některé jsou dány dnešním stylem života – například přezaměstnaností rodičů, kteří mnohdy mají i dvě práce a nemají na výchovu dětí čas, ale také hektičností doby. Možná by někdy bylo dobré se zastavit, zamyslet se a brát děti jako prioritu,“ vyjádřil se Knoll.

„Děti bohužel mnohdy nemají dány přesné normy chování. Někdy jsou za jednu věc trestány a jindy ne. Přitom potřebují systém, řád, pořádek, což je jedna z prevencí negativních jevů ve společnosti. Jsem přesvědčen o tom, že učitelky v mateřských školách dělají maximum, ale ve výchově je rozhodující rodina,“ pravil ředitel pardubické Pedagogicko–psychologické poradny.

„V případě předškoláků však přece jenom máme jednu výhodu. Rodiče zde totiž s pedagogy spolupracují nejvíc, mohou vzájemně komunikovat, když do školy dochází, což v případě základních či středních škol není možné,“ doplnil Jiří Knoll. „Potíž nastává ve chvíli, kdy rodiče nechtějí spolupracovat. To je pak řešení s problémovými dětmi velmi těžké,“ uzavřel.

Autor: Tomáš Dvořák

13.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pardubice - Volební komisaři navštěvovali s přenosnou urnou také domácnosti voličů, kteří si o to požádali. Jednalo se zejména o hůře pohyblivé seniory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení