Tomáš Novotný, který dostal v roce 2005 výpověď, je tak oficiálně stále zaměstnancem magistrátu.

Novotný, který měl na starost vydávání radničního zpravodaje a vedl kroniku města, obdržel od představitelů magistrátu na jaře 2005 tři vytýkací dopisy, v nichž se popisovala nespokojenost s jeho prací. Po těchto opakovaných výtkách pak město přistoupilo k rozvázání pracovního poměru a zaměstnanec musel na úřadu skončit.

Ten se však s tímto krokem nesmířil a podal na město žalobu. Okresní soud v Pardubicích poté rozhodl, že výpověď je neplatná, proti čemuž se město odvolalo. Krajský soud tento týden opět kauzu projednal a potvrdil rozsudek nižší instance. Proti němu se již nelze odvolat, město by mohlo pouze využít mimořádného opravného prostředku, což je nepravděpodobné.

„Výrok soudu budeme respektovat,“ nechal se slyšet vedoucí kanceláře primátora Michal Zitko, který byl podepsán pod výpovědí zaměstnance spolu s tehdejším tajemníkem Stanislavem Panušem.


Mzda za tři roky


„Samozřejmě že jsem rád, šel jsem do toho z morálních důvodů,“ komentoval včera výsledek soudu Tomáš Novotný. „Popírám, že jsem si neplnil řádně pracovní povinnosti. Za celou mojí výpovědí byla jedině snaha vedoucího kanceláře primátora Michala Zitko, aby se mě co nejdříve zbavili. Šlo o osobní averzi vůči mé osobě.“

Podle Tomáše Novotného již okresní soud uvedl, že výpověď byla účelová. Od prvního vytýkacího dopisu k podání výpovědi měl uběhnout pouhý měsíc, i kdyby bylo pravdou, že zaměstnanec nepracuje řádně, nebyl by mu tak dán čas pro nápravu. Michal Zitko si ale stále stojí za svým názorem, že z pohledu magistrátu Tomáš Novotný nedělal v zaměstnání to, co měl.

Každopádně vítěz tříletého soudního sporu je v podstatě nadále zaměstnancem magistrátu a radnice mu dluží za tři roky mzdu. Odhadem by se mohlo jednat o 800 tisíc korun. Tomáš Novotný již zaslal současnému tajemníkovi magistrátu Martinu Růžičkovi doporučený dopis, v němž popsal stávající situaci, a čeká na návrhy města jak ji vyřešit.


Hrozba sankcí


V poslední době město čelilo či ještě čelí celkem třem žalobám z personální oblasti. Dvě již prohrálo. První případ se týkal právníka města Zbyňka Holce, druhým je spor s Tomášem Novotným. V polovině července se koná třetí soud, a to město versus Jaroslav Kout, který na magistrátu pracoval jako vedoucí kanceláře primátora a později coby vedoucí právního oddělení. I on odešel ve zlém.

Městu Pardubice nyní reálně hrozí, že bude muset platit poměrně vysoké částky.

„Určitě v té době, kdy se město rozhodovalo, dalo na nějaký odborný názor. Asi bychom se do budoucna měli zamyslet, jestli na tyto složité záležitosti najímat externí odborníky, anebo to řešit vlastními silami. Ale pokud to bude v pozici, že zde bude hrozba velké finanční sankce, tak bych se přimlouval investovat do toho už na začátku, a ne až na konci, kdy nám hrozí vyplácení velkých částek,“ řekl k prohraným žalobám náměstek primátora Alexandr Krejčíř.