posledním jednání Zastupitelstva města Pardubic seznámila náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková kolegy s průběžnými výsledky petice na zachování trauma a onkocentra a s aktuálním děním kolem pardubické nemocnice vůbec.

Zastupitelé odhlasovali výzvu, aby byl statut obou center zachován. Primátor města by ji měl co nejdříve předat nové ministryni zdravotnictví.

Bez smlouvy?

Pardubická nemocnice sice spadá pod Pardubický kraj, radnice města se ale v jejím případě delší dobu angažuje z důvodu obav o snížení kvality poskytované péče. V závěru loňského roku přijel do Pardubic vysvětlovat reformu zdravotnictví a rozptylovat obavy vedení magistrátu náměstek tehdejšího ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Podobně uklidňoval hejtmana Radko Martínka sám ministr Tomáš Julínek. Představitelé města tehdy vyjádřili ze schůzky spokojenost. Situace v nemocnici se i přes dané přísliby podle Štěpánky Fraňkové nevyvíjí dobře.

K pondělnímu datu podepsalo petici na zachování traumatologického a onkologického centra 6551 lidí. Náměstkyně Fraňková se k řeči čísel rozhodla zastupitelům podat nejnovější informace, které považuje za alarmující, a k nimž došla po jednání s vedoucím pardubické onkologie. „Sdělil mi, že se na něj obrátili zástupci Pojišťovny ministerstva vnitra, kteří s onkologií v Pardubicích již nechtějí uzavřít nové smlouvy na biologickou léčbu a na nové pacienty. Chtěla bych říci, že to má důsledky na mnoha dalších odděleních nemocnice. Protože se samozřejmě nejedná jenom o pacienty, kteří jsou onkologicky nemocní, ale potřebují i léčbu interní a chirurgickou. Pokud Pardubické krajské nemocnici nebude uznána možnost léčit biologickými preparáty, znamená to, že některé diagnózy nebudou moci být prováděny na operativních odděleních,“ uvedla lékařka Štěpánka Fraňková. „Například biologická léčba je podmíněna časem, během čtyřiadvaceti hodin od operace musí pacient dostat biologický preparát. Pokud nebudou nové smlouvy, tak pacienti z celého Pardubického kraje – netýká se to jenom města, ale celého regionu – nebudou moci být léčeni v Pardubické krajské nemocnici,“ upozornila.

Rada města, která se sešla několik hodin před zasedáním zastupitelů, přijala k této kauze usnesení. Ruku pro něj následně zvedlo i zastupitelstvo. Požadují v něm zachování statutu traumatologického a onkologického centra v Pardubické krajské nemocnici z důvodu udržení kvality objemu zdravotní péče pro obyvatele města a celého kraje. Jednáním s krajem a ministerstvem byl pověřen primátor Jaroslav Deml, který by se měl osobně setkat s novou ministryní nejpozději do konce února. „Bohužel ani městu, ani kraji se do této chvíle nepodařilo získat oficiální audity o trauma a onkocentru. Je proto obtížné reagovat na něco, o čem pořád nevíme, co vlastně je,“ dodala náměstkyně pardubického primátora.