Radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice po téměř 13 letech vyměnilo magnetickou rezonanci a CT. Pacientům mají nové přístroje přinášet větší komfort a lékařům lepší diagnostické možnosti. Oba moderní přístroje navíc využívají umělou inteligenci, která mimo jiné zajišťuje menší dávky rentgenového záření.

Větší a přesnější

Při vyšetření na magnetické rezonanci, které může trvat i přes půl hodiny, pacienti musí ležet nehnutě, navíc ve stísněném prostoru, a to některým dělá problémy. Novější typ přístroje nyní slibuje větší pohodlí.

Novou dominantou Pardubické nemocnice, i když stále ještě v rozestavěném stavu, je pavilon centrálního urgentního příjmu.
Kolony u Pardubické nemocnice. Řidiči nezaparkují a nestíhají vyšetření

„Magnetická rezonance má oproti běžným přístrojům velký otvor a není tak hluboká, jak je normálně běžné, což ve výsledku pomáhá snižovat úzkostné stavy například u klaustrofobických pacientů,“ řekl primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann.

Nová technologie navíc umí ze snímků odstranit šum a zobrazit i nejmenší detaily, které předtím nebylo možné zachytit.

„Zároveň jsme rádi, že prostřednictvím této technologie můžeme výrazně zpřesnit a zkvalitnit diagnostiku vyšetření na magnetické rezonanci,“ dodal primář.

Stěhování nové magnetické rezonance v nemocnici v Pardubicích
Nemocnice má novou magnetickou rezonanci, při stěhování se muselo bourat

Pro novou magnetickou rezonanci, která váží pět tun, museli dělníci vybourat speciální otvor, protože běžnými dveřmi by neprošla. Z nákladního vozu, který dorazil z Holandska, pak nový přístroj stěhoval jeřáb.

První svého druhu

Nové pardubické CT, které využívá radiologickou metodu, která pomocí rentgenového záření umožňuje zobrazení vnitřních orgánů, je dokonce první svého druhu v Česku. Moderní CT vytvoří při jedné otáčce kolem pacienta za 0,275 sekundy najednou až 640 vysoce kvalitních snímků.

Nejen, že se tak zkracuje celková doba vyšetření ale umělá inteligence dokáže výrazně zredukovat radiační dávku rentgenového záření, které se při vyšetření používá.

Pardubická nemocnice.
Nejvyšší státní zástupce chce změnit trest v kauze Pardubické nemocnice a Adámka

„Speciální modul umělé inteligence AiCE – Deep Learning Reconstruction totiž zajistí vysokou kvalitu i rozlišení snímku při výrazně nižších dávkách rentgenového záření. Pro některá CT vyšetření je tak dávka srovnatelná se standardním RTG snímkem,“ přiblížil výhody přístroje Pavel Zavadil, jednatel společnosti AURA Medical, která technologie od společnosti Canon do Pardubické nemocnice dodala.

Vyšetření dětských pacientů, ale i například kloubů, středouší či srdce dospělých lidí mohou nyní lékaři uskutečnit za velmi krátkou dobu a v lepší kvalitě.

„Díky většímu otvoru a tvaru, se zdravotníci k pacientovi lépe dostanou a mohou s ním snáze manipulovat. Nespornou výhodou je i to, že přístroj disponuje širokým lehátkem vyšetřovacího stolu s nosností přes 300 kilogramů, které je vybaveno speciálním stranovým posunem, doprava a doleva,“ doplnil vedoucí laborant radiodiagnostického oddělení Miroslav Šeda.

Nemocnice v Pardubicích
Sestry v Pardubické nemocnici podaly výpovědi z přesčasů. Kvůli krizi v Chrudimi

Nový počítačový tomograf za necelých 40 milionů korun zaplatily evropské fondy. Magnetickou rezonanci, která vyšla na necelých 39 milionů korun pak financovala nemocnice ze svých zdrojů.

Lékaři už oba přístroje v Pardubické nemocnice už využívají naplno.