Jak hlasovat 
pro Malé Výkleky?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI MALE VYKLEKY na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Malých Výklek posílejte do pátku 23. října 2015 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.
Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Malá obec má i své výhody. Například v Malých Výklekách je dobrovolným hasičem každý pátý obyvatel. Jejich zajímavostí je zelenožlutá barva. Mají ji závodní dresy i jejich závodní stříkačka.

„Zelenožlutá barva je pro nás typická, ale už ani nevím, jak to vzniklo. Tuto kombinaci zřejmě vybrala děvčata," řekl velitel jednotky Karel Špás. Stříkačka, ač zelenožlutá, bývá také často zlatá. Hasiči z Malých Výklek s ní totiž na soutěžích slaví úspěchy. Její přezdívka je Baby. „Je to osmnáctka, náš nejsilnější stroj a zatím s ní vyhráváme. To číslo osmnáct znamená obsah motoru," dodal Karel Špás.

Čarodějnice, stromy

Hasiči z Malých Výklek jsou jednotka v kategorii pět. Zasahují tak pouze na území obce nebo případně i na vyžádání operačního centra hasičů. „Letos jsme mimo obec zasahovat nemuseli. Jako každý rok jsme ale zajišťovali požární bezpečnost při pálení čarodějnic a odstraňovali jsme nebezpečné stromy podél silnice," řekl starosta sboru René Faktor. Historická černobílá fotografie, která zdobí hasičskou klubovnu, pochází z roku 1940.

„Jsou to naši dědové. Také dělali hasičinu," ukázal na fotografii René Faktor. Jeho dědeček i babička na snímku jsou. Děda v hasičské uniformě, babička v kroji samaritánky. Hasičů, kteří na snímku mají rodinné příslušníky, je ve Výklekách více.

Rodinné dědictví

„K hasičině mě vedl otec od sedmi let. Ve čtrnácti jsem k nim vstoupil úplně, dnes jsem tu 36 let," dodal další z nich, Jiří Frýd.

Klan Frýdů je ostatně mezi místními hasiči zastoupen dostatečně početně. Při soutěžích dokáží i postavit vlastní rodinné družstvo.

Hasiči z Výklek se scházejí na bývalém fotbalovém hřišti. „Dnes tu trénujeme my a máme tu i klubovnu. V dnešní době je to centrum kulturního dění v celých Výklekách," uvedl velitel jednotky Karel Špás.

Od roku 2005 mají Výkleky také ženské družstvo. „Hasičkou jsem asi deset let. Baví mě to. Na hasičině je skvělý kolektiv, to, že se potkáváme. Je to sranda, ale je to i boj," uzavřela jedna z jeho členek Iveta Šimáková.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky.
Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.