Padesát let českou mládež provázely dospíváním příhody Rychlých šípů, každý znal bezchybného Mirka Dušína a záporáka Mažňáka.

Dnes je nabídka hrdinů „na trhu“ mnohem bohatší a děti obdivují nejen ty stoprocentně kladné. U předškolních dětí vedou pohádkové bytosti a rodiče. „Vidí mámu a tátu jako hrdiny, kteří všechno zvládají a pomáhají. Ale v pozdějším věku nastupují různé seriály, knihy a často také počítačové hry, kdy se dítě ztotožní s počítačovými hrdiny,“ uvedl ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích Jiří Knoll.

A ne vždy to jsou jen pozitivní vzory. „Může dojít až ke stírání rozdílů mezi virtuálním světem a realitou. Děti napodobují negativní chování svých hrdinů a dochází například i k úrazům mezi nimi,“ popsal Knoll.

Přesto nedoporučuje hry potomkům úplně odpírat. „Není to o zákazech, ale o tom mluvit spolu. Doporučuji rodičům, aby si hry sami vyzkoušeli,“ dodal.

Nej pohádkou je u dětí Ledové království

Ředitelka Základní školy Vápno Jana Školníková se před pár lety ponořila kvůli svému dítěti do světa youtuberů. „Syn si ve dvanácti letech sám sestavil počítač a obdivoval jednoho youtubera. Tehdy jsem se také přihlásila k odběru jeho videí, abych věděla, co syna zajímá a na co se dívá,“ zavzpomínala Školníková. Dnes už má syn jiné zájmy, ale jeho matce zbyly vzpomínky na youtuberské slavnosti v Praze a zkušenosti se sociálními sítěmi, které využívá i v práci.

Pohádky jsou vlastně zjednodušeným návodem na život. A k životu i k lidské osobnosti patří také agresivita,která není vždy jen odsouzeníhodná. „Vychováváme pro budoucí život a svět, ve kterém žijeme, zdrsněl. Dítě by se mělo umět bránit, když to situace vyžaduje. Najít správnou míru je složité,“ zauvažovala o hrdinství ředitelka pardubické Základní školy Prodloužená Jana Smetanová.

Indiánky
Neziskovka je pro nás terapie, někdo už o tom musel začít mluvit, říkají