Velmi vzácného lektora přivítá již tento pátek 30. listopadu zdejší hvězdárna a Astronomická společnost Pardubice.

Astronom Josef Ďurech z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy (UK) v Praze bude mít od 19 hodin pro širokou veřejnost přednášku na téma jednoduše nazvané „Planetky". Jak se dneska malá tělíska Sluneční soustavy pozorují? Nejen na tyhle otázky budou moci návštěvníci Velkého sálu Domě dětí a mládeže (DDM) Delta v Gorkého ulici na Dukle najít v pátečních večerních hodinách odpověď.

Reálná hrozba nebo přeceňování?

Planetky či asteroidy bývají velmi často žhavým kandidátem pro původce katastrofických scénářů popisujících v těch nejhorších případech i vyhynutí lidstva. Jsou reálnou hrozbou nebo jenom přeceňovaným fenoménem? Kde vlastně nejčastěji na planetky ve Sluneční soustavě narazíme? Lektor bude také tyto otázky v průběhu svého povídání otevírat. Sám dále upřesňuje: „Přednáška bude přehledová. Povíme si o základní charakteristice planetek, o observačních metodách a v neposlední řadě i o jejich významu pro lidstvo v podání surovin či případných katastrofy. Pak trochu podrobněji probereme světelné křivky, rekonstrukci tvaru planetek a tepelné jevy na nich," zve k zítřejší přednášce širokou veřejnost Josef Ďurech. Víte například, že teplo může s planetkami pěkně „zacvičit"? Že ne? Tak i proto si nenechte poslední přednášku tohoto roku na pardubické hvězdárně ujít.

Astronom Josef Ďurech se narodil v Pardubicích v roce 1974. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v oboru astronomie.

Ďurechovy zásluhy o vývoj pozorování

Jeho hlavní náplní na Astronomickém ústavu UK v Praze je teoretické odhadování tvaru planetek z pozorování proměnlivosti jejich jasu na obloze. Ďurech se rovněž významně zasadil o vývoj nejnovějších pozorovacích metod těchto těles.

„Po Josefu Ďurechovi byla dokonce pojmenována planetka 21888 Ďurech, která byla objevena na arizonské Lowellově observatoři v roce 1999," uvedl tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.