Svůj názor přišla na radnici obhajovat také Helena Svobodová, spoluatorka petice, která mimo jiné požadovala i to, aby koncept revitalizace městského parku byl zkonzultován s nezávislým odborníkem. „Soudní znalec však nebyl dotázán na rozsah kácení, pouze na to, zda projekt odpovídá původnímu zadání. Na jiné otázky ani nemohl odpovídat. Pokud by to udělal, přišel by o licenci,“ konstatovala Helena Svobodová.
„Jelikož ho tato otázka zajímá, je s námi ochoten spolupracovat. Proto také připsal, co ve svém posudku neřešil, a to je kácení stávajících stromů a výběr těch nových,“ podotkla spoluautorka petice.
„My, kteří jsme podepsáni pod vznikem petice proti nadměrnému kácení v Tyršových sadech, máme zelená srdce. Ovlivnilo to celý náš život a snaha zachránit stromy v Tyršových sadech není ekonomická, akademická nebo politická. Jde nám pouze o to, aby Tyršovy sady vypadaly hezky. Rozhodně není naším cílem bránit revitalizaci, protože městský park ji zcela jistě potřebuje. O tom snad nikdo nepochybuje,“ prohlásila Helena Svobodová.
„Cením si aktivity paní profesorky i těch, kdo se tomuto tématu věnovali. Jde jim v podstatě o dobrou věc a myslím, že bychom měli hledat kompromis, který by vyhovoval oběma stranám,“ uzavřel debatu zastupitel zvolený za sdružení Pardubáci Miroslav Rubeš.
(veh, len)