Novým radní Pardubického kraje se s velkou pravděpodobností stane Miroslav Mareš z Pardubic. Pondělní regionální sněm občanských demokratů jej navrhl, aby doplnil chybějící místo v krajské radě.

Po dlouhé době tak zřejmě na konci února bude krajská rada pracovat již v plné sestavě. Post hejtmana začne po zesnulém Michalu Rabasovi vykonávat Ivo Toman. Miroslav Mareš se má zase stát radním, který bude mít na starost oblast ekonomiky, financí a majetku kraje.

Z ODA šel do ODS

Miroslav Mareš přitom doposud žádnou uvolněnou veřejnou funkci nevykonával, v komunální politice se ale angažuje od 90. let minulého století, kdy vstoupil do řad ODA. Od roku 2002 je pak členem Občanské demokratické strany. „Myslím si, že se v tom pohybuji dost dlouho, byl jsem předsedou komise pro nebytové prostory na pardubickém magistrátu, od vzniku kraje v roce 2000 jsem jeho zastupitel a od začátku jsem dělal předsedu výboru pro sport a volnočasové aktivity,“ říká Mareš, který se podle svých slov důležitého postu krajského radního vůbec nebojí.

Jmenování Miroslava Mareše, který co do počtu zástupců ODS v krajské radě nahradí Michala Rabase, ještě musí schválit zastupitelstvo kraje, jež se sejde 21. února. Pokud se tak stane, od března by Miroslav Mareš začal v krajské radě pracovat naplno. Jako soukromý podnikatel v akciové společnosti Flamy Pardubice, která se pohybuje v oblasti kancelářských strojů a poskytuje služby i Pardubickému kraji, se v takovém případě vzdá funkcí v jejích orgánech. „Jsem například předsedou představenstva, jakmile bych byl zvolen, okamžitě rezignuji na tyto podnikatelské funkce,“ předpokládá Mareš.

„Myslím si, že bych měl být součástí toho soukolí tak, aby kraj fungoval dobře,“ říká téměř dvaačtyřicetiletý Miroslav Mareš k možnému výhledu, že na krajském úřadu stráví nadcházejících zhruba osm měsíců.

Jeho pozice na kandidátce ODS pro podzimní krajské volby přitom napovídá, že má velkou šanci se znovu dostat do krajského zastupitelstva. Nachází se totiž na deváté příčce, pro srovnání – Občanská demokratická strana má nyní na kraji osmnáct zastupitelských křesel.