Všechny články k tématu najdete ZDE
V reakci na opoziční snahy přijali radní města vlastní návrhy, včetně prověření činnosti tajemníka magistrátu.
Kauza, vyvolaná policejní razii, zahrnuje obvinění 19 lidí a dvou městských firem. Mezi obviněnýmu figurují i jména bývalého primátora Martina Charváta nebo bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková
Podle primátora Jana Nadrchala (ANO) by opoziční návrhy mohly destabilizovat a paralyzovat činnost úřadu. Opozice ale, podle svých slov, boj o lepší nakládání s veřejnými prostředky a transparentnost nevzdává.
„Bod a návrhy usnesení, které jste nám neumožnili projednávat, rozhodně nemohly a ani neměly za cíl destabilizovat město, jak nám podsouváte. Předložíme je proto opět na řádném zastupitelstvu a na případných dalších mimořádných zastupitelstvech, dokud se k tomu nepostavíte čelem,” uvedly ve společném vyjádření zástupci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů, Zelených a Našich Pardubic na adresu pardubické koalice.
Radní ale už v pondělí 11. prosince přijali vlastní návrhy.
Jedná se například o vytvoření pracovní skupiny pro posouzení současného organizačního členění magistrátu, vznik externí odborné kontroly pro posuzování investic nad 20 milionů korun nebo s hodnotou ročních provozních nákladů nad pět milionů korun nebo vytvoření tříčlenného týmu externích architektů jako poradního orgánu rady města. Pracovní skupiny na zadávání zakázek mají být navíc složené z členů všech politických stran.
Tajemník magistrátu
Vedení města chce také prověřit činnost tajemníka magistrátu. Michal Zitko je pardubickým tajemníkem od roku 2011. Na radnici má pozici nejvyššího výkonného úředníka, který je zároveň nadřízen všem pracovníkům magistrátu.
A právě jeho podřízení v kauze také figurují. V hledáčku policie skončil například bývalí vedoucí odboru majetku a investic Jaroslav Hruška, jeho nástupce Petr Škoda i referent odboru majetku a investic Petr Hušek.
Není to ale poprvé, co kriminalisté na radnici hledali důkazy. Loni v lednu se policie zajímala o Vladimíra Bakajsu. I tehdy měli kriminalisté podezření, že se na úřadě manipulovalo stavebními zakázkami malého rozsahu. Bakajsa totiž mohl až do 200 tisíc korun poptávat firmy bez klasického výběrového řízení. Úředník sice po zásahu policie na radnici skončil, jeho případ ale není uzavřen.
Už dříve se pardubičtí politici nechali slyšet, že kontrola je čistě na úřednících a jejich kontrolních mechanismech. „Máme tady po dvou letech opět zalepené kanceláře a zasahují tady policisté. Z řad bývalých zaměstnanců jsou i někteří obvinění a máme tady nějakého šéfa úřadu, tak je legitimní, za nás jako za koalici, ptát se, jaký byly učiněny kroky v kontrolní činnosti a jaké jsme si vzali ponaučení z té kauzy před dvěma lety na odboru dopravy,“ připomněl radní František Brendl (Společně pro Pardubice).
Současný primátor přiznává, že lidé spekulují o tom, kdo má úředníky kontrolovat.
„Samozřejmě se doslýcháme, že bychom měli prověřit činnost tajemníka, že údajně selhal a tak dále. Já si to tak úplně nemyslím, ale proto si toto usnesení beru za své. Je potřeba účinnost prověřit. Není záměrně definováno, jakým způsobem, protože v současné době prověřujeme, jaké jsou zákonné možnosti toho, kdo vůbec tu činnost může prověřovat,” vysvětlit primátor Jan Nadrchal (ANO), který zároveň zdůraznil, že tajemníkovi důvěřuje.
Samotný tajemník pardubického magistrátu se k věci nechce vyjadřovat.
„Popravdě vlastně nevím, co přesně zaznělo na tiskové konferenci. Tudíž se k tomu ani nemohu vyjádřit,“ řekl Michal Zitko po pondělním jednání Rady města.
„Obecně lze jen konstatovat, že pan primátor bude naplňovat úkol, který dostal od rady města,“ dodal Zitko, který navíc detektivům, s ohledem na probíhající vyšetřování, podepsal mlčelivost a k celé kauze se tak nemůže vyjadřovat.
Nezávislý audit by měla zřejmě provést externí společnost.
„Nemyslím si, že by bylo dobré, aby to probíhalo interním auditem, protože by to mohlo být považováno za irelevantní,“ doplnil Nadrchal.
Korupční kauza
Celá kauza začala 21. listopadu policejní razií na pardubickém magistrátu.
Detektivové si tehdy přišli pro bývalého primátora Pardubic, člena představenstva a bývalého ředitele Rozvojového fondu Pardubice Martina Charváta (dříve ANO), bývalou náměstkyni primátora a členku dozorčí rady Rozvojového fondu Helenu Dvořáčkovou (SPD, dříve za ANO), šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenka (ANO) i předsedu představenstva fondu Pavla Nevečeřala.
Nejde ale jen o bývalé politiky, kriminalisté obvinili celkem 19 lidí, kteří jsou podezřelí z manipulace s veřejnými zakázkami, jež vyhlašoval pardubický magistrát.
Policisté a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zaměřují jednak na velké zakázky za stovky milionů korun, ale i na zakázky menšího rozsahu, které nepodléhaly výběrovému řízení. V kauze figurují také městské firmy: Rozvojový fond města Pardubic (RfP) a Služby města Pardubic.
Kdo je tajemník?
Tajemníka jmenuje primátor města. Tajemník magistrátu je vedoucím úřadu podle zákona o úřednících. Kromě kompetencí na úseku státní správy, jež jsou tajemníkovi svěřeny právními předpisy, koordinuje výkon některých činností samosprávy magistrátu, které nejsou zastupitelstvem města svěřeny primátorovi, náměstkům primátora či jiným členům zastupitelstva.
Podle informací pardubické radnice tajemník plní úkoly statutárního orgánu zaměstnavatele vůči zaměstnancům magistrátu, dále dohlíží nad činností všech odborů magistrátu, a to přímo i prostřednictvím vedoucích odborů, účastní se zasedání rady města a zastupitelstva města, a to s hlasem poradním.