Všechny články k tématu najdete ZDE

Bývalý politik a ředitel Rozvojového fondu Pardubice Martin Charvát je ve vazbě od 23. listopadu. Detektivové ho podezřívají, že se v soutěži za 340 milionů pokusil účelově vybrat vítěze na nový parkovací dům.

„Ve středu rozhodoval krajský soud jako odvolací orgán a zamítl stížnosti proti vazbě. Do konce roku se situace určitě nezmění,“ řekl ČTK právní zástupce obviněných Pavel Jelínek.

Oba muži tak stráví svátky za mřížemi. Soudce tak rozhodl, protože si myslí, že u nich hrozí ovlivňování spoluobviněných nebo svědků.

Ve vazbě skončili hned tři bývalí politici, dalších 16 osob je stíhaných na svobodě.

Vizualizace multifunkční arény v Pardubicích
Dědek dostal od Pardubic zelenou. Dynamo může získat nejmodernější halu v Evropě

Třetí obviněnou je pardubická politička Helena Dvořáčková (SPD, dříve ANO), ta ale byla z vazby minulý týden propuštěna. Bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice tak za mřížemi strávila téměř měsíc. Všichni jsou obviněni kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami města a městských firem.Na radnici se na konci listopadu odehrála rozsáhlá policejní razie.

Kriminalisté obviněné podezřívají z porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ilustrační foto.
Tristní výsledek kontrol: V sedmi z devíti případů alkohol mladistvým prodali

V případě prokázání viny jim hrozí až osm let vězení. Ve hře je ale i trest v podobě zabavení majetku, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. „Právní kvalifikace není u všech obviněných stejná,“ sdělila státní zástupkyně Adéla Rosůlek.

Korupční kauza

Policisté a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zaměřují jednak na velké zakázky za stovky milionů korun, ale i na zakázky menšího rozsahu, které nepodléhaly výběrovému řízení.

Po policejní razii kriminalisté obvinili celkem 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město.