A co vlastně šlo? Jak měli majitelé menších stavebních firem zasahovat do veřejných zakázek statutárního města? Podle zjištění, které policie nyní prověřuje, jim pomáhali úředníci z pardubického magistrátu.

Zdroj: Nikol Čížková

Všechny články k tématu najdete ZDE

Deník měl možnost nahlédnout do úředních dokumentů ke kauze, ze kterých vyplývá, že šlo o podvody ve veřejných zakázkách za miliony korun. Všechno se mělo navíc dít podle stejného schématu. Hlavní roli hrály neveřejné informace, nastrčená konkurence a předem vybraný vítěz.

Podle detektivů mělo jít o manipulaci zakázek na opravy kanceláří Služeb města Pardubic, vylepšení aquacentra, rekonstrukci elektrorozvodů v mateřských školách nebo celé opravy bytů.

„Z prověřování vyplývá, že trestná činnost při zadávání veřejných zakázek statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovaně,“ uvádí úřední dokument.

Oprava Husovky

Policie se domnívá, že jednou z devíti zmanipulovaných zakázek byla i oprava 51 bytů a společných prostor domů v Husově ulici. V tomto případě měl údajně Jaroslav Hruška spojený s firmou Timra dostávat neveřejné informace o chystaném zadání veřejné zakázky od odboru majetku a investic, kde sám dříve pracoval. Mohl s tak předem připravit účast vybrané firmy, a tím získat výhodu oproti ostatním firmám, které by se chtěly veřejného výběrového řízení účastnit.

Pardubice chystají byty pro Ukrajinské uprchlíky.
Oprava za 200 milionů se nekoná. Byty v Husovce město nabídne Ukrajincům

Podvodům měl být nápomocen i bývalý šéf městského odboru Petr Škoda a jeho referent Petr Hušek. Poslední zmíněný měl například oslovovat další firmy a přesvědčit je, aby se o zakázku vůbec nezajímaly. Kriminalisté se domnívají, že společně také upravovali nabídky ostatních firem, a předem tak určovali, kdo tendr vyhraje.

Výběrové řízení tak podle dokumentu často mělo daného vítěze ještě před tím, než bylo oficiálně vypsáno. Není překvapením, že to nezřídka byla firma, za níž stojí právě Jaroslav Hruška. V případě opravit Husovky mělo jít o zakázku za necelých 30 milionů korun.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

Detektivové se také domnívají, že velkou roli v celém schématu hrál Jozef Koprivňanský, který z pozice šéfa Krajské hospodářské komory doporučoval firmy do soutěží. Jím oslovené společnosti v nich měly figurovat jako konkurenční uchazeči o zakázky, ale bylo předem dohodnuto, že jsou pouze jakýmsi křovím. Takzvaně na oko nastrčené firmy přitom, podle zjištění policie, ovládali lidé, kteří s Koprivňanským spolupracovali. On sám navíc vlastní pardubickou společnost Stafi finalizace staveb.

Jozefa Koprivňanského pardubický okresní soud ve čtvrtek poslal do vazby.

Pardubický soud rozhoduje, zda uvalí vazbu na bývalého primátora Martina Charváta. Čtvrtek 23. listopadu.
VIDEO: Rozhodnuto. Do vazby míří Martin Charvát, Dvořáčková i Koprivňanský

Policejní dokument pak často obsahoval jméno Milana Frydrycha ze společnosti SBF a jeho syna. Oba měli hrát roli ve vícero soutěžích, které policie považuje za zmanipulované.

Obvinění si kromě úředníků vyslechli i lidé z dalších stavebních a montážních firem, konkrétně Pavel Navara, jednatel stavební firmy Navara Pardubice, Dominik Hanousek a Jiří Hanousek z pardubické firmy Instal Hanousek, Jiří Bolehorský, živnostník v oboru revize, montáž a servis elektrických zařízení, Miroslav Pulicar, jednatel a společník firmy ELREG Pardubice, Lukáš Vajer, jednatel a společník firmy Gamet elektro Dašice, Jan Matěj, jednatel a majitel firmy Maximum CZ ze Spojilu, a Luboš Zámiš, jednatel a společník firmy ELLUX Pardubice.

Uprchlíci z Ukrajiny se do poloviny prosince přestěhují z ubytovny na Stavařově do Husovky
Ukrajinky jdou z nouzového bydlení do Husovky. Pardubice tady opravují 63 bytů

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Všechny tyto obviněné bude policie stíhat na svobodě. Podle žalobkyně Adély Rosůlek u nich vazební důvody pominuly.

Ve vazbě naopak zůstává bývalý primátor Pardubic Martin Charvát (dříve ANO) a bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková (SPD), dříve za ANO. Soudce tak rozhodl, protože si myslí, že u nich hrozí ovlivňování spoluobviněných nebo svědků.

Detektivové je podezřívají, že se v soutěži za 340 milionů pokusili účelově vybrat vítěze na nový parkovací dům.

Celou kauza dále sledujeme.