Krajské město by mohlo příští rok získat rozsáhlý areál Masarykových kasáren, jež stojí na pozemku naproti pardubickému krematoriu, které mají účetní hodnotu 210 milionů korun. Stát by jim měl historický majetek města převést bezplatně. Uvedl to včera náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Změna zákona

Převod umožnila změna zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí.
Město musí podat žádost o bezúplatný převod do konce března příštího roku, vláda by o něm měla rozhodnout do 30. září 2013.
„Od 1. ledna 2014, pokud se nic nestane, by kasárna měla být v majetku města," uvedl Martin Bílek. Podle něj je tento scénář předjednán s ministerstvem obrany.
Masarykova kasárna o rozloze několika hektarů patřila městu do 1. ledna 1950, až pak státu. Od roku 2011 jsou zcela opuštěná. Radnice má historické dokumenty, které dokládají jejich vlastnictví, nesplnila však všechny zákonné podmínky, aby se město automaticky stalo majitelem objektu. Radnice zvažovala, že se pokusí domoci získání areálu určovací žalobou, ta by však byla zdlouhavá. Nyní od této myšlenky upustila.

Bude tu superúřad?

Co z kasáren vznikne, není zatím jasné. Několik hektarů pozemků s budovami ale nemá v městských plánech využití. V minulosti vedení města chtělo kasárna nabídnout pro bytovou výstavbu nebo vybudování justičního paláce. Bytů je však nyní v Pardubicích nadbytek, krajský soud by měl vyrůst v jiném místě. Teoreticky by z kasáren mohl být například superúřad, kde by magistrát soustředil všechny své agendy rozeseté na několika místech po městě. Další možností je areál rozprodat soukromým investorům.

Zatím se ale v areálu kasáren angažuje jen vojenská policie kvůli majetkové trestné činnosti.