Masopust se slaví tradičně během tří dnů předcházejících Popeleční středě. V širším pojetí jde však o celou dobu mezi svátkem Tří králů a postní dobou. Popeleční středa vychází letos na 22. února, tímto dnem nastává 40denní půst až do Velikonoc. Z dalších významných dní nás v tomto týdnu čeká Tučný čtvrtek, který letos připadá právě na 16. února, následuje Masopustní neděle, pondělí a úterý.

Na oslavy masopustu svého dětství zavzpomínal spisovatel Pavel Kyselák, který pochází z Jevíčska v Pardubickém kraji: „U nás doma se říkalo, že só Vostatke. Babička pokaždé v neděli tohoto období vostatkového smažila koblihy naplněné domácími trnkami či jinými marmeládami. Na plotně tradičně vonělo a do zlatova pěnilo rozehřáté domácí sádlo a za chvíli byla plná mísa krásně zabarvených čerstvých koblížků, jejichž vůně ovládla celou kuchyni."

Nové video z Jelenského masopustu

Zdroj: Youtube

Kam za masopustem na Pardubicku:

Holice - 19. Holický masopust se uskuteční v sobotu 18. února. Maškarní průvod se vydá na trasu centrem města a potom zamíří do Starých Holic. Maškarádi vyjdou v 9 hodin od kulturního domu.

Přelouč - Dům dětí a mládež Přelouč zve na masopustní průvod v maskách v sobotu 18. února od 13 hodin. Sraz je před budovou Gymnázia a SOŠ v 12.45 hodin, průvod městem vyjde za doprovodu dechovky. Po příchodu na náměstí T. G. Masaryka proběhne program (hudba, ukázky dravců, pěvecký sbor Myšáci, stánky s občerstvením) zakončený tradiční přeloučskou taškařicí Taháním vola na věž.

Sezemice - Sezemický masopust se uskuteční v sobotu 18. února. Sraz je u hasičské zbrojnice v 9 hodin. V 9.30 hodin se uskuteční předání vlády Lauferovi a odchod průvodu. Předpokládaný konec akce je v 16 hodin na hřišti TJ Spartak Sezemice.

Pardubice - V pardubických Polabinách se masopust uskuteční v úterý 21. února ve 13.30 hodin. Sraz masek je před budovou úřadu Městského obvodu Pardubice II, ve 13.45 hodin dorazí průvod na náměstí Polabiny 1, ve 14 hodin k Pergole, v 14.15 na náměstí Polabiny 2, kde se uskuteční různá kulturní vystoupení. Masopustního průvodu se zúčastní polabinské základní a mateřské školy. O hudbu a zábavu se postarají DH Živaňanka, ZUŠ Polabiny, folklorní soubor Radost, žáci ze ZŠ Polabiny 1,  flétnový a pěvecký sbor Polabinské píšťalky. Připraveny jsou zabijačkové pochoutky a koblihy.

Třebosice - 23. masopustní průvod projde Třebosicemi v sobotu 18. února. Zahájení proběhne ve 13 hodin u zvonice na návsi. Během průvodu je pro účastníky připraveno bohaté pohoštění a soutěž o ceny. Do pochodu zahraje kapela Choltičanka pana Čermáka. Večerní masopustní zábavu od 20 hodin doprovodí kapela Jeden je vadnej. 

Veselí - Tělovýchovná jednota Veselí ve spolupráci s obcí Veselí zve v sobotu 18. února na Veselský masopust. Nebude chybět průvod masek, hudební doprovod, kolo štěstí, pojízdné občerstvení, tombola a veselá zábava. Start v 10 hodin u hostince Mash. Masky vítány.

Dolní Ředice - TJ Sokol Dolní Ředice zve na Dolnoředický masopust. V sobotu 18. února vyjde průvod maškar v 8 hodin od dolního konce obce směrem k hostinci U Desatera, po obědě se masky vypraví směrem k části Horní Ředice po hlavní silnici.