Program Francouzského podzimu:
29. 10. – Chanson Trio Coucou (Zámek – rytířský sál)
1. 11. – Voila! (Žlutý pes)
2. 11. – Caravana ensorcelée (Pernštýnské náměstí)
3. 11. – Ivanka Lefeuvre (Evropský spolkový dům)
5. 11. – Bey.Ler.Bey (Žlutý pes)
6. 11. – Dějiny francouzské reklamy (Evropský spolkový dům)
11. 11. – Elles (Divadlo Exil)
12. 11. – Elles (Divadlo Exil – představení pro školy)
13. 11. – Večer o Švýcarsku (Evropský spolkový dům)
18. 11. – Palindromes (Klub Agora, Chrudim)
18. 11. – Umbilicus (Divadlo 29)

A většině z nás to možná nevychází. Ale co když zavítá Francie do Pardubického kraje? Od této středy 29. října do 18. listopadu se zde totiž koná druhý ročník festivalu Francouzský podzim, který pořádá Francouzská aliance Pardubice. Festival nabídne divadlo, hudbu i film.

Známější kapely

„Loňský první ročník zaznamenal velký úspěch a letos bychom na něj chtěli navázat. Snažili jsme se pozvat kapely, které jsou známější. Objeví se zde například skupina Voila!, zaměřující se na elektro a swing," uvedla Diana Bangoura, ředitelka Francouzské aliance Pardubice.

A co si pořadatelé od festivalu slibují? „Naším cílem je otevřít Pardubice a Pardubický kraj francouzské a frankofonní kultuře. Festival je i pro ty, kteří sice francouzštinu neovládají, ale mají chuť poznat francouzskou kulturu," dodala ředitelka. Širokému publiku odpovídá také nabídka programu, jenž je velmi rozmanitý. Festival zahájí koncert kapely Chanson Trio Coucou se svými lidovými chansony. V dalších dnech budou následovat koncerty skupin Voila! či Bey.Ler.Bey. Chybět nebude ani atraktivní beseda.

„Určitě zajímavé bude vystoupení Ivanky Lefeuvre, představitelky českého disentu žijící ve Francii, která přítomným přiblíží svůj pohled na život ve Francii a v Čechách. Zároveň zde představí svou knihu Migrace 1982," sdělila Diana Bangoura.

Kultura i kulinářství

Můžete si užít i divadelní představení a poznat dějiny francouzské reklamy. Na Pernštýnském náměstí bude též přistaven pojízdný biograf promítající krátké filmy. Zážitek však nemusí být jen kulturní, ale i gastronomický. „Během festivalu dojde i na tematický večer o Švýcarsku, kde se seznámíme s tamní kulturou a kulinářskými specialitami," dodala ředitelka.

Iveta Koubková