Narodil se jako zdravé miminko. Velké problémy přišly až po očkování v roce a půl. „Bylo to jako, když mi někdo položí do postýlky jiné dítě. Můj doposud pohodový syn neustále plakal, později se osypal, dostal antibiotika. Pak začal stáčet oči, třepal ručičkama," vzpomíná na hororové chvíle maminka tří dětí z Pardubicka. O příběh své rodiny se ráda podělila, chce před možnými následky očkování v raném věku varovat i ostatní rodiče, ale příjmení si nepřála zveřejnit.

„Jak se ukázalo až později, po důkladném vyšetření v Brně, Kubík zřejmě po očkování prodělal otok mozku. Je zázrak, že to vůbec přežil. I když následky jsou velké: dětský autismus s přidruženou mentální retardací," dodává matka.

Předtím, než se podařilo Kubíka správně diagnostikovat a najít cestu do jeho světa, si rodiče prošli velkým trápením. Na procházkách si jejich nejmladší dítě šlo vždy vlastní cestou, nereagovalo na své jméno, nehrálo si se sourozenci, nemluvilo. Kubík se stále více uzavíral do sebe.

Pomohla mu až trpělivá práce jeho maminky a také pracovníků pardubické integrační školky Lentilka, která má třídu pro děti s poruchami komunikace, sociální interakce a poruchami autistického spektra. Aneta Boušková, sociální pracovnice Rodinného integračního centra, si ještě vzpomíná na den, kdy se u nich Kubík objevil poprvé.

„Choulil se mamince v náručí, velmi se bál a nesnesl dotek jiného člověka. Dnes vidím Kubíka, jak se směje na celé kolo, když slyší svou oblíbenou hračku, která vydává zvuky kočky, a vidím Kubíka, který pobíhá se sourozenci po domě," přibližuje proměnu čtyřletého chlapce Aneta Boušková. A největší Kubíkův úspěch z poslední doby? Říká máma, začíná říkat táta a už bývá šťastný se svou rodinou.