„V naší rodině nikdy nevymizel. Už za první republiky jej slavila naše prababička a já jsem už pátá v našem rodě,“ pochlubila se nám Marie Šťastná, která rodinnou tradici dodržuje rovněž.

„Na Den matek pamatujeme. Všechny naše čtyři třídy vyráběly přáníčka a dárečky. Děti jsme učily básničky i písničky,“ řekla nám včera ředitelka pardubické Mateřské školy Závodu míru Jana Dvořáková. Letos prý besídku k tomuto svátku nechystají, ale v červnu prý pro rodiče uspořádají Zahradní slavnost. „MDŽ u nás nepřipomínáme, ale možná brzy zavedeme Den tatínků. Proč by druhý rodič měl být opomenut? Ostatně v sousedním Německu slaví Den otců,“ připomněla Jana Dvořáková.

„Na Den matek jsme připraveni, ale odhaduji, že to bude jako vloni a nejvíce lidí si k nám přijde pro kytičku zas až po svátku v pondělí,“ říká vedoucí květinářství na třídě Míru Kateřina Doležalová. Nejvíce na odbyt jdou růže, gerbery, ale i pokojové rostliny. „ Ty hlavně, když kvetou,“ podotýká květinářka s tím, že je kupují zejména senioři.

Ze zkušenosti pak uvádí, že větší zájem o květiny bývá při MDŽ, ale suverénně vyhrává svátek svatého Valentýna. Nápor pak zažívají také koncem školního roku a těsně před Vánoci, kdy se už i Češi naučili více kupovat květiny.

Naopak běžný prodej zažívají cukrárny. „Lidé si zvykli kupovat zákusky hlavně o víkendech. Nejvíce jsou žádány dorty s ovocem a také se šlehačkou,“ uvedla majitelka cukrárny v Rohovládově Bělé Jana Vondroušová.

Také pardubický cukrář Josef Homolka jí přizvukuje. To, že by někdo požadoval dort s nápisem Den matek nebo Mamince, nepamatuje. Spíš si lidé kupují zákusky k narozeninám, výročím a svátkům v rodině. „Ani na Den matek se prodej dortů nevymyká normálu. No, nedivte se, spousta lidí dnes drží dietu,“ směje se Josef Homolka.