Z čeho se tento týden maturuje

V pondělí (2.5) probíhaly ráno maturity z matematiky a odpoledne z anglického jazyka.

V úterý (3.5) probíhají ráno didaktické testy z českého jazyka a literatury

Ve středu (4.5) probíhají ráno testy s rozšířené matematiky a odpoledne testy s druhých cizích jazyků (francouzština, němčina, ruština, španělština).

„Přijde mi to poměrně vtipné. Minulé ročníky měly větší úlevy a mám pocit, že jsme o výuku nebyli ochuzeni méně než loňští maturanti,“ řekl student pardubické konzervatoře Filip Kuchárik.

Maturant Ondřej Tichý uvedl, že prodloužení času je nápomocné. „Každá minuta se hodí,“ poznamenal.

Podle průzkumu České středoškolské unie se většina studentů posledního ročníku střední školy na maturitu necítí dostatečně připravena. „Z maturit jsme samozřejmě nervózní, vzhledem k tomu, že jsme v podstatě 2 roky strávili v distanční výuce. Hraní na nástroj, ale i ostatní hudební předměty se on-line vyučují velice těžko,“ poznamenal Kuchárik.

Ondřej Tichý, který studuje gymnázium, se maturity tolik nebojí a cítí se připraven. „Příprava na maturitu je celkově individuální. Na distanční výuku se spíš lidé vymlouvají,“ řekl.

Podle ředitele Střední školy Bohemia Chrudim Martina Slezáčka jsou maturanti připraveni dostatečně. „Samozřejmě se najdou výjimky, jako ostatně každý rok. Není možné vše svádět na distanční výuku. Některým žákům dokonce vyhovovala více než klasická docházka do školy. Nemyslím si, že by byli žáci připraveni jinak či lépe, kdyby distanční výuka nebyla,“ vysvětlil.

Přípravy podle něj nebyly výrazně odlišné než v předchozích letech. „Ve škole je oproti běžným dnům velké ticho, aby nebyli maturanti rušeni. Je samozřejmě cítit napětí studentů, ale i zadávajících učitelů. Víc se však udělat nedalo, věřím, že všem se maturitní zkouška vydaří,“ dodal Slezáček.

Podle ředitele Gymnázia Mozartova v Pardubicích Petra Harbicha jsou maturity odlišné jen v tom, že oproti loňsku mají studenti opět povinný sloh z jazyků. „Nelze nezmínit právě zařazení písemných prací z jazyků a samozřejmě i povinné vázané maturitní zkoušky, ty byly v roce 2021 nepovinné,“ dodal Harbich s tím, že průběh maturit je zatím standardní.

Nejvíce studentů v Pardubickém kraji maturuje na středních odborných školách, a to 52,8 procenta studentů. Na gymnáziích v kraji maturuje v tomto období 27,8 procenta studentů. Z toho 16,7 procenta jsou studenti čtyřletých gymnázií a 11,2 procenta osmiletých gymnázií, šestiletá v kraji nejsou. Na lyceích maturuje letos 3,7 procenta studentů v kraji, na středních odborných učilištích 8,4 procenta studentů a na nástavbových studiích 7,2 procenta studentů v kraji.

Maturanti z Pardubického kraje dali větší přednost angličtině před zkouškou z matematiky. Angličtinu si zvolilo 82,1 procenta studentů v kraji, matematiku 16,7 procenta studentů, němčinu 0,6 procenta studentů a ruštinu 0,6 procenta studentů.