Sledování volby nového papeže bylo tématem číslo jedna také na farním úřadě v Pardubicích. Před televizní obrazovkou se tam sešlo mnoho lidí, kteří událost důležitou pro Katolickou církev sledovali v přímém přenosu a v atmosféře ne nepodobné sledování fotbalového zápasu. S trochou nadsázky samozřejmě.

Bedlivé sledování

„Ve středu při práci jsem měl na počítači otevřené okénko a sledoval svatopetrské náměstí. Večer jsem sloužil mši a po příchodu na faru už mi kolega oznamoval, že se objevil bílý kouř a tak jsme napjatě sledovali dění. Kolega tam měl ještě studenty z vysoké školy, takže nás celkem bylo asi čtyřicet. Byla to zajímavá atmosféra plná napjatého očekávání," popsal pardubický arciděkan Antonín Forbelský a dodal: „Překvapivý byl ten výsledek i pro nás, ale příjemně. Výběr papeže z druhého konce světa byl opravdu nečekaný tah."

Pro pardubického duchovního byla volba papeže i velkým dárkem. „Právě jsem oslavil kulatiny, tak to byl pro mně takový dárek. Je to pro mně velmi zážitky naplněný týden, protože v pátek už budu v Izraeli na pouti po Svaté zemi. Právě teď  se balím na cestu," prozradil s úsměvem Antonín Forbelský.
Novému papeži Františkovi by přál „Hlavně aby vše zvládl. Nebude to v této době jednoduché, ale věříme také v to, že má potřebné nadání, aby svou misi zvládl," uzavírá Antonín Forbelský.

Pohledem dětí

Volbu nového papeže ale spolu s dospělými sledovaly také děti.
„Ano, volil se papež," odpověděli sborem na otázku jestli se ve středu dělo důležitého žáci druhé třídy Křesťanské základní školy Noe v Pardubicích.

„Já vlastně viděl jen ten konec," svěřil se David Svatoš. „A já to viděl celé," přisadil si spolužák Martin Novák. Děti si o volbě nového představitele křesťanstva povídaly už ráno před začátkem vyučování s paní učitelkou.
Jediné zaváhání přijde ve chvíli, kdy se na mapě světa mají pokusit ukázat Argentinu. Většina prstů zamíří někam doprostřed Brazílie a nastává chvilka hledání, než se dobereme hledaného státu. Děti ale zatím mají jen domácí zeměpis a tak hledání Argentiny berou jako možnost naučit se něco nového.

Zřejmě největší legrace nastává ve chvíli, kdy se zeptáme na to, jestli by nový papež měl přijet.
„To jako k nám na školu?" ozve se vzápětí. „To asi spíš do Prahy," mírní s úsměvem upřímné nadšení mladých žáčků ředitelka školy Markéta Chmelová.

I děti mají pro Svatého otce, jak je papež také titulován, svá přání. Přály by mu hodně štěstí, aby byl hodný, milý, moudrý a lidem pomáhal. „A aby mu to šlo," dodává na závěr Sára Burešová.


Papež František
266. papežem v pořadí byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Ten si po svém zvolení do čela Katolické církve vybral jméno František.
Papeže zvolil sjezd kardinálů (takzvané konkláve) v Římě za dva dny a to ve středu 13. března roku 2013 kolem 19:00.