Příběhy lidí připomínají výročí sedmdesáti let od měnové reformy. Zájemci se mohou dozvědět více o osudech Věry Styblíkové, Milady Frantalové nebo Miloslava Bláhy a dalších Pardubáků, kterým reforma změnila život. Výstava je umístěna před pardubickým divadlem.

Paměť národa

Paměť národa Východní Čechy pořádá výstavy, natáčí dokumenty, nabízí divadelní kroužky pro děti a každé pondělí organizuje besedy se zajímavými hosty. V Pardubicích také provozuje muzeum nové generace, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout unikátní výstavu Tichá hrdinství.

Výstava mapuje hrozivě narůstající problémy způsobené nekompetentním vedením zemědělské a průmyslové výroby, které se komunisté rozhodli řešit měnovou reformou. Začali se na ni připravovat již v polovině roku 1952, ale vyhlášena byla 31. 5. 1953, s platností od následujícího dne. Finanční úspory obyvatel ztratily ze dne na den svou hodnotu. Neočekávaný šok se přelil ve vlnu protivládních demonstrací. „Výstava se na osudech několika obyvatel Pardubic snaží přiblížit tuto tíživou dobu a dopady bezprecedentního komunistického zásahu do ekonomik,“ uvedl k výstavě Institut Paměti národa Pardubice.

Jeden z panelů výstavy přibližuje příběh Milady Frantalové ze Sezemic, která v Pardubicích zažila bombardování i zabavení hospodářství od komunistů. Rodinou situaci potom dokonala měnová reforma.

„Měnová reforma, to byla sprosťárna. Normálně sprostě okradli lidi. My měli třicet tisíc korun a přišli jsme o ně. Za nové peníze jsme si koupili tak akorát deku,“ popsala pro Paměť národa Frantalová.

Výstava bude umístěna na náměstí Republiky do 6. září. Lidé si příběhy a fotografie mohou prohlédnout i po načtení speciálního QR kódu.