VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mentálně postižení opouštějí ústav a stěhují se do bytů

Pardubice/Přelouč/Ráby – Někteří handicapovaní přechod nezvládnou. Většině však začíná nový a bohatší život.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Domov pod Kuňkou v RábechFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Už dvacet lidí s mentálním handicapem, kteří doposud žili v Domově pod Kuňkou v Rábech, se přestěhovalo do bytů v Pardubicích a Přelouči.

Po mnoha letech v ústavu pomalu zjišťují, jaké je to mít skutečný domov – místo, které je pouze jejich.

„Pardubický kraj tímto způsobem transformuje všech sedm sociálních zařízení ústavního typu ve své správě. Z celkového počtu 853 klientů žije nyní v pobytové komunitní službě 327 lidí, další stovka se bude moci přestěhovat během příštích tří let," říká Pavel Šotola, radní kraje pro sociální péči a neziskový sektor.

Ředitel: Brali jen to, co jim někdo dal

Domov pod Kuňkou v Rábech nyní provozuje kromě pobytové služby i sociální službu chráněné bydlení. „Uživatel si sám řekne, s čím potřebuje pomoci. Pracovníci mu jsou nápomocni radou či vlastním provedením konkrétní činnosti v případě, kdy to nezvládne. Pracovníci Domova pod Kuňkou nic nedělají za uživatele bez jeho vědomí, čímž je posilována jeho samostatnost a zvyšována možnost absolutního zapojení mentálně postižených spoluobčanů do většinové společnosti," vysvětluje ředitel zařízení Tomáš Černík.

Uživatelé, jejich opatrovníci a rodinní příslušníci jsou dlouhodobě připravováni na zásadní změnu v životě – na přechod z velkokapacitního ústavního ubytování do domácností. „Někteří uživatelé byli zvyklí žít desítky let v uzavřeném prostředí na okraji společnosti a bez možnosti seberealizace. Brali jen to, co jim někdo dal. Neměli možnost výběru. To již dávno neplatí a uživatelé mají možnost konečně přetrhat pouta s minulostí a pokusit se samostatně žít. Je však pravdou, že ne vždy se vše povede. Někteří uživatelé přechod do chráněného bydlení nezvládnou. Následně je pro ně hledáno optimální řešení jejich situace," doplňuje ředitel Černík.

Pracují. Praží kávu, vyrábí keramiku

Pro mnohé klienty sociálních zařízení je podstatné, jestli mohou získat alespoň částečný úvazek v nějakém zaměstnání. „V tom jsme velice úspěšní, daří se nám to asi u čtvrtiny z nich. Pracuje celkem 213 lidí, nejvíce z domovů ve Svitavách, Slatiňanech a ze Žampachu. Jedná se například o pražení kávy, balení hoblin pro drobné zvířectvo, úklidové práce, pomocné práce, výrobu keramiky a svíček nebo také obsluhu kavárny," konstatuje vedoucí odboru sociálních věcí Helena Zahálková. V případě klientů z Domova pod Kuňkou pracuje dvanáct z nich.

Příkladem pro všechny mentálně handicapované může být 58letá Květa. Přestože strávila více jak čtyřicet let svého života v ústavní péči, dnes bydlí samostatně v bytě.

Nakupuje, vaří, uklízí, pere, chová kočku. Žije normální život. Společně s podobně mentálně postiženou spolubydlící se o sebe starají samy, terénní pracovnice k nim dochází jen párkrát do měsíce, v případě potřeby je k dispozici na telefonu. Květa také pracuje, má dokonce tři zaměstnání. V knihovně obaluje knížky, obsluhuje v kavárně a pomáhá s „překládáním" textů pro podobně postižené, zjednodušuje je.

Autor: Pavlína Roztočilová, Redakce

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení