Pardubice – „Ze by to byl tygl?“ Tato otázka proletěla hlavou snad každému, kdo se ve čtvrtek odpoledne ocitl poblíž pardubického hypermarketu Albert. V doprovodu Jaromíra Joo, ředitele cirkusu Jo-Joo, který v Pardubicích nyní hostuje, se tam totiž na procházku vydala tygřice Tajga.

Pevné nervy

Novinářské řemeslo umí být někdy velice zajímavé a přináší s sebou spoustu neobvyklých zážitků. Ale že se jednoho krásného dne půjdu projít s tygrem, to mě opravdu ani ve snu nenapadlo. Žádné otázky jsem si sice připravovat nemusela, ale za to bylo potřeba připravit nervy, více než stokilovou kočičku přece jenom člověk nepotká každý den.

Procházka s tygrem

Je čas vyrazit. Ředitel cirkusu Jaromír Joo nás s úsměvem vítá a ptá se: „Tak co, jdeme se projít s tygrem?“ Přikývnu a přemýšlím, jestli slyší, jak mi tluče srdce.
Ředitel se svým pomocníkem vyndávají z klece tygřici Tajgu, která pro dnešní den bude naším doprovodem při cestě po městě. „Běžte dál, tohle je moc blízko,“ volá ředitel. Sotva vyjdeme za brány cirkusu, už na sebe strháváme pozornost. Někteří lidé nás s hrůzou v očích míjí velkým obloukem, jiní se s úsměvem zastavují a přidávají se k nám.

Tygřice si hrdě kráčí směrem k hypermarketu Albert, jako kdyby šla na nákup. Možná dostala chuť na nějaké šťavnaté masíčko. Jako dobře vychovaná dáma neskáče rovnou pod auta, ale míří na přechod. Řidiči se nerozmýšlejí, okamžitě zastavují a tygřici pouštějí. Po prvním šoku hned začínají prohledávat kapsy a vytahují své mobilní telefony, aby si podivné procesí mohli vyfotit. Teď už Tajga nemůže odolat a vyráží pozdravit své obdivovatele mezi auta.

Pejsek měl namále

Tygřice už si dosytosti užila své chvíle slávy a vzhledem k tomu, že má za sebou několik procházek a musí se jít připravit na večerní vystoupení, vrací se zpět do cirkusu. Řidiči se s úsměvem zase rozjíždějí, jejich pohledy však stále zůstávají na Tajze, a tak někteří chodci na přechodu mají namále. Stejně jako jezevčík, jehož majitelka byla tak unesená z tygřice, že málem zapomněla, že ho má s sebou.

Na rozloučenou po mně tygřice „přátelsky“ chňape, až ji ředitel cirkusu musí odtáhnout. Husí kůži mám ještě další půl hodiny.

Cesta autobusem

Procházky po městě však nejsou jedinou veselou historkou ředitele cirkusu. „Jednou jsme s Tajgou přišli na zastávku autobusu s tím, že chceme nastoupit. Řidič na mě začal mávat a vysvětlovat mi, že přece nemůžu do autobusu s tygrem. Odpověděl jsem mu, že jsou zakázáni akorát psi, kočky náhubek mít nemusí,“ popsal se smíchem Jaromír Joo. Do vozu prý nakonec nenastoupili.

Lenka Štěpánková